Общество

Едва 300 от общо 600 000 самотни родители ще получат финансова помощ

Парите ще стигат до родителите през работодателя

Едва 300 от общо 600 000 самотни родители ще получат финансова помощ

Снимка: Vitolda Klein/Unsplash

В България има 500-600 000 самотни родители. Данните са предоставени от Михаела Михайлова, главен експерт-юрист в Българска търговско-промишлена палата. За тези родители ще бъдат отпуснати над 740 000 лв. за 2022 година, но те няма да са насочени директно към тях, а към работодатели, които наемат самотни родители и майки с деца до 5-годишна възраст.

Очаква се тези финансови стимули да мотивират собствениците на малък, среден и едър бизнес да направят крачката, която - нека си признаем - рядко правят. А именно - да се доверят, че самотният родител или майката на малко дете, без значение дали е самотна, или не, ще може да си изпълнява служебните си задължения, без значение, че понякога ще се налага да отсъства, защото това се случва от време на време по независещи от родителя причини. 

Сумата, определена за помощ обаче, ще стигне едва за 200-300 родители. 

Самотен родител означава да не е във фактически съжителство с другия родител. Трябва и да е подал декларация в социалните служби, че отглежда детето си сам. Проверява се също дали има втори родител, вписан в акта за раждане. Ако няма такъв, няма нужда от подаване на декларация.

По какви други критерии и начини ще се осъществява помощта – от институциите към работодателя и от работодателя към родителите? По темата чухме Михаела Михайлова и Юлия Андонова от фондация "ПУЛС" в предаването "Социална мрежа" на NovaNews

Средствата ще се отпускат от държавата само в началото, след това отговорността минава изцяло в ръцете на работодателя.

"Въпреки че сумата изглежда голяма, реално погледнато, поне в плана е записано, че ще бъдат подкрепени доста малък брой родители", каза Михайлова. 

Експертката поясни, че все още не е ясно кои работодатели ще могат да се възползват от тази мярка. Повечето работодатели няма да искат да им се наложи допълнителна административна тежест. Тоест мярката трябва да е възможно най-олекотена откъм подаването на всякакви документи. 

"Не е ясно все още как стоят административно нещата. Всичко в страната ни зависи от това какво ще се случи след изборите и ще видим как точно ще се развие тази идея от администрацията. Дали голяма част от документите ще бъдат подавани по електронен път, каква част ще се иска от работодателите и каква част от кандидатите за работа."

"Работодателите не искат да влизат в порочен кръг от подаване на документи, затова не наемат толкова самотни родители", сподели тя и апелира за данъчни облекчения за фирмите, наели самотен родител.

Юлия Андонова подчерта, че родителите също често са обезсърчени.

"Това са най-различни човешки истории и човешки съдби и самото ходене по различни институции за събиране на определен брой документи, които да удостоверят нещо, което е видимо - че човекът е самотен родител, че работи и полага сам грижи за своите деца, изключително много утежнява процедурата и отказва хората от тези иначе звучащи добре и гръмко възможности за подкрепа."

Най-често затруднения при намиране на работа срещат родителите на малки деца, които се налага често да отсъстват поради различни заболявания на детето, затова не са предпочитани кадри на пазара на труда. Според Андонова е нужно да се намери златната среда, за да могат децата да растат в семейна среда, да могат родителите да полагат грижи за тях и в същото време да работят, за да осигуряват прехраната на своите семейства. 

"Изключително нечестно е, но има и ограничени ресурси"

Така Андонова обясни разликата в подкрепата за самотни родители и факта, че сумата ще стигне за много малка част от родителите в нужда.

Тя е подчерта, че дори и когато са двама родители, предизвикателствата по време на пандемията са големи.

Целият разговор може да видите тук:

 

Тежка, но затова пък безкрайна: работата на майката