Общество

"Ей, малката" - сексуален тормоз ли са подвикванията на улицата?

За едни – комплимент, за други – тормоз

"Ей, малката" - сексуален тормоз ли са подвикванията на улицата?

снимка: Hanna Wiehe / fuldaerzeitung.de

Смъртта на лондончанката Сара Еверард в началото на март за пореден път повдигна дискусията за насилието над жените във всяка негова форма. Във фокуса на внимание отново е една петиция, инициирана от млада германка през миналата година. За това ни припомня DW.

Какво изпитвате, когато чуете зад гърба си „ей, малката” или „сладурано”? Може би някои жени да го приемат като внимание, но със сигурност за много други това поведение е обидно. Така мисли и студентката от градчето Фулда, провинция Хесен, Антония Кюел. И тъй като тя е уверена, че това може да бъде не само накърняващо достойнството, но и опасно, създава виртуална подписка, която цели да криминализира неприличните подмятания към жените.

На английски език има специален термин – catcalling, което буквално означава "да повикаш котката" (има се предвид, когато мъжкарят привлича вниманието на женската). Именно за този тип поведение говори в кампанията си на Антония:

„Не всеки мъж го прави, но на всяка жена се е случвало. „Катколингът” е сексуален тормоз. Той не трябва да бъде бъркан с комплиментите. Това е злоупотреба с доминирането и силата”.

Самата Антония се чувства като жертва на този тип вербално поведение. Случило й се веднъж, когато се прибирала с колелото си. Минавайки покрай двама мъже, те й предложили да я почерпят с питие. Тя отказала, а те, по думите й, я засипали с обиди.

„Случаите са индивидуални, разбира се, и понякога жените нямат нищо против такъв тип внимание. Ако жената го харесва, това е нейно право, но трябва да има разбиране към тези, които се чувстват засегнати.”

Активистката от Германия предлага да се последва примера на страни като Франция, която през 2018 г. обяви за престъпление подобна вербална агресия и тя се наказва с глоба от 750 евро. Санкции има и в Португалия, Белгия и Холандия. В Германия в момента законът разглежда като престъпление публичните обиди и унижение, които могат да бъдат наказани с до 2 години затвор. В тази класификация обаче не влиза т.нар. „неприличен комплимент”, защото използваният език трябва да съдържа буквална обида.

До момента петицията на Антония Кюел е събрала близо 70 000 подписа. Тя ще бъде представена пред Министерството на правосъдието на Германия. Според проучване на Фондацията за европейски прогресивни проучвания (FEPS), 2 от всеки 3 жени в Германия са получавали неприлични комплименти или подмятания на улицата поне веднъж. Повече от 40% от тези жени квалифицират поведението като обида, неуместна шега, сексистко изказване или сексуален жест. Една от три е под 25-годишна възраст.

 

"Пиши, когато се прибереш" – новото женско движение