Общество

Електронни рецепти вече заменят хартиените

Първа стъпка към е-здравеопазване

Електронни рецепти вече заменят хартиените

Снимка: Pixabay

От 1 юли НЗОК официално въвежда електронната рецептурна книжка. Хартиените рецепти, които вече са издадени на пациентите, ще продължат да важат за вече изписани лекарства. Няма обаче да се попълва рецептурна книжка при отпускане на лекарства по издадени електронни предписания.

Въвеждането на електронни рецепти бе отлагано неколкократно през последните месеци. По план това първо трябваше да се случи на 1 май, после – на 1 юни. Здравното министерство обаче реши да забави процеса с цел по-плавна адаптация. В преходния период медицинските специалисти трябва да научат новите правила, по които се извършва процедурата, а пациентите да свикнат как да използват електронните си рецепти.

 „По-малко ще са и грешките, които иначе са резултат от неточно разчитане и интерпретиране на почерка, създава се история на изписаните медикаменти“, смятат фармацевти.  „Издаването и изпълнението на рецептите ще бъде много по-добре контролирано, защото ще бъде в реално време. Това се отнася и до отчетността и до качеството и актуалността в регистъра с рецепти на НЗОК. Не на последно място информацията в досието на пациенти ще се актуализира редовно и ще се поддържа единен уникален продуктов код за аптечния и болничния пазар в страната.“

Как работи системата

Разработен е специален софтуер, където лекарят изпраща електронната рецепта в Националната здравна информационна система. Всяко лекарство притежава с индивидуален уникален код и ако той бъде сгрешен от лекарите, рецептата не може да бъде изпълнена. Ако в дадена рецепта  са изписани няколко лекарства, но кодът на едно от тях е объркан, другите също могат да бъдат дадени в аптеката, защото цялата електронната рецепта трябва да се анулира. Това става, като лекарят подаде рецептата към информационната система наново, но този път – с правилните кодове.

После рецептата отива в аптеките, които имат достъп до същата информационна система. Пациентът може да получи лекарствата си, като съобщи на на фармацевта ЕГН и датата, на която е издадена електронната рецепта. Може да каже и номера на конкретната рецепта, както и номера на лекаря. Всички те са видими в системата, затова попитайте лекаря си за тях, когато ви издава е-рецептата.

Продължава на следващата страница... 


Важно е да се отбележи, че вече няма да се издават хартиени рецептурни книжки, нито ще се заверяват нови диагнози в тях. Всичко след 1 юни ще става дигитално. Лекарите имат ангажимента да създадат виртуални електронни рецептурни книжки на пациентите с хронични заболявания и в тях да вписват нови диагнози, ако има такива. Цялата тази информация е достъпна както за лекарите, така и за фармацевтите. До 15 юли пациентите трябва да представят старите си рецептурни книжки, когато взимат лекарствата от аптеката или когато посещават лекаря си, защото е възможно през следващите две седмици те все още да нямат достъп до електронните версии на рецептурни книжки в системата.

Изписването на лекарства по този начин е първата стъпка към нужното на всички електронно здравеопазване, за което управляващите говорят от няколко мандата насам.

По пътя към електронното здравеопазване

Изписването на лекарства по този начин е първата стъпка към нужното на всички електронно здравеопазване, за което управляващите говорят от няколко мандата насам. Още през 2015 г. заемащият поста тогава Петър Москов заяви, че ще имаме електронни досиета и здравни карти. В същия програмен период постъпиха средства от еврофондовете по посока е-здравеопазване. През 2017 г. България получи 12 млн. лв. по Оперативна програма „Добро управление" за доизграждане на Националната здравна информационна система (НЗИС), а по план системата трябваше да бъде довършена през 2018 г.

Това обаче не се случи. През 2019 г. следващият здравен министър, Кирил Ананиев, се закани, че системата ще стане факт до края на годината. После обеща същото и за 2020.  Същата заявка даде и наследилият го министър Костадин Ангелов. Нуждата от дигитална система бе усетена най-силно в пика на пандемията от Covid-19 и IT специалисти се самоорганизираха и предложиха да подарят 15 000  часа безплатен труд на държавата, за да се създаде прословутата система. Министерството на здравеопазването обаче така и не се възползва от безвъзмездното им предложение.

През есента пък стана ясно, че държавата отказва да използва система за електронни рецепти, макар че в условията на Covid-19 имаше случаи, в които аптеки не обслужват хора без рецепти. Тогава стана ясно,  че вече има разработена система за електронни рецепти и тя работи изрядно. Това заяви собственикът на софтуерната компания, разработила продукта. Но държавата е отказала да използва готовия продукт, а е дала поредната финансова инжекция на „Информационно обслужване“ АД.

Вижте повече в следващата статия:

Държавата отказва да използва готова система за електронни рецепти