Общество

Есенният салон на изкуствата - джаз, театър, стрийт арт, цигански цигулки

Броени дни остават до началото на най-мащабното културно събитие на годината – Есенният салон на изкуствата – Пловдив 2013. Салонът стартира на 1-ви септември, обединява 11 самостоятелни фестивала на различните изкуства, включва интересни акценти с международно участие, разнообразни музикални проекти, концерти, театрални представления, изложби, както и множество улични изяви. Абсолютен културен маратон. Програмата действително е толкова всеобхватна, че бих се затруднила, ако трябва да изготвя свой топ 5. Затова ви представям моята (възможно най-сбита, информативна и надявам се, вдъхновяваща) селекция за събитията от деветия ессенен салон на изкуствата, които си струва да посетим. 

Есенният салон на изкуствата - джаз, театър, стрийт арт, цигански цигулки

Броени дни остават до началото на най-мащабното културно събитие на годината – Есенният салон на изкуствата – Пловдив 2013. Салонът стартира на 1 септември, обединява 11 самостоятелни фестивала на различните изкуства, включва интересни акценти с международно участие, разнообразни музикални проекти, концерти, театрални представления, изложби, както и множество улични изяви. Абсолютен културен маратон. Програмата действително е толкова всеобхватна, че бих се затруднила, ако трябва да изготвя свой топ 5. Затова ви представям моята (възможно най-сбита, информативна и надявам се, вдъхновяваща) селекция за събитията от деветия ессенен салон на изкуствата, които си струва да посетим. 

Концерт на “Сто цигански цигулки”

Те свирят виртуозно – по памет и без партитури, и в удивителен синхрон. Омагьосват с невероятна музикалност и зрелищни импровизации. Те са най-големият симфоничен оркестър в света, идват от Унгария и ще имат честта да открият тазгодишното издание на Есенния салон на изкуствата. Моят личен фаворит в програмата! Ще ги видим на 1-ви септември от 20:00 часа на сцената на Античния театър. 

XVII Есенен международен театрален фестивал “Сцена на кръстопът”

[[more]]За всички, които се вълнуват от въпроса ще го има ли тази година емблематичният театрален фестивал или не – да, “Сцена на кръстопът” ще се състои въреки опустошителния пожар, който вилня на 22 август в Драматичния театър в Пловдив и унищожи сцената и част от декорите на постановката "Възвишение", с която на 10 септември трябва да се открие Международният театрален фестивал. Постановките, предвидени да се играят на голяма сцена, ще се преместят в наскоро реновирания Дом на културата "Борис Христов". Фестивалните дни започват на 10-ти и продължават до 23-ти септември, програмата събира каймака на представленията от цялата страна от изминалия театрален сезон, а международните участия тази година са на трупите от Киевския академичен театър за драма и комедия, Малко театро Будапеща и Театрална къща Прага.

Още една любопитна подбробност, свързана със “Сцена на кръстопът”, е, че всяка година по време на фестивала като съпътстваща атракция на Главната улица пред  Драматичния театър в Пловдив се изгражда специална арка, под която минава уличният поток. Тази година ще има и още една зрелищна проява – пиратски кораб, който ще акостира на Главната като част от атракциите в съпътстващата програма на 17-тия Международен есенен театрален фестивал. Внушителната галера е  декор на „Островът на съкровищата” – спектакъл на Драматичен театър Пловдив.
Наред със “Сцена на кръстопът” има още един театрален фестивал в Есенния салон на изкуствата, който е много силен и с големи традиции в културния афиш на града:  

Международнен кукленотеатрален фестивал ”Двама са малко, трима са много”

Кукленият фестивал (както го наричаме в Пловдив) е едно от най-атрактивните и достъпни мероприятия, тъй като от миналата година форматът му е проемен и  повечето от проявите се случват в открити градски пространства. Тук ще си позволя да цитирам организаторите, които са го формулирали прекрасно – “така творческият заряд става част от живота на града, част от пулса на улиците, площадите, емблематичните места, новите центрове и неформалните арт пространства, на които град Пловдив е богат и за които вече има изградена традиция...”. В програмата “TheatAir”, са включени различни представления, инсталации, пърформанси и шествия в открити градски пространства, които ще се случват в периода 4-8 септември. Аз лично нямам търпение!

Нощ на музеите и галериите

По данни от миналата година, в „Нощта” са участвали повече от 50 локации, а събитието е било посетено от над 30 000 души! Концепцията за мащабно културно събитие, което се състои след залез слънце и дава достъп до изкуство и култура на широки публики, се реализира за пръв път в Берлин през 1997 г. Инициатива бързо печели популярност в света, а първата българска „Нощ на музеите и галериите” се случва именно в Пловдив през 2005 г., с което ние, пловдивчани, сме изключително горди. Тази година ще е деветото поред издание на “Нощ на музеите и галериите”, а нощите на практика ще са цели две – 20 и 21 септември.

Програмата е изключително разнообразна и богата, неща се случват буквално на всеки ъгъл, затова нашият съвет е да се информирате предварително, да планирате своята нощ, но също така и да си позволите да нарушите за кратко вече изготвения план и да се понесете по течението, за да видите къде ще ви отведе то.
И още нещо – “Нощта” е събитие, различно от Европейската нощ на музеите, за която вече ви разказахме тук.

Международен фестивал “Пловдивски джаз вечери”

За мен това определено е най-силният от четирите самостоятелни музикални фестивала в програмата на Есенния салон на изкуствата. Специално за джаз феста в Пловдив ще гостува един от  най-добрите барабанисти в света – Карл Палмър. За меломаните той няма нужда от представяне, а за всички, които за пръв път чуват името му, ще спомена, че е свирил в рок групите Еmerson, Lake&Palmer и Asia. Ще имаме честта да видим Карл Палмър два пъти в Пловдив, тъй като се събира със старите си съратници от Asia за специален концерт на 21-ви септември на Античния театър в рамките на фестивала “Sounds of the Ages 2013”, който също е част от програмата на Есенния салон. И разбира се, като говорим за джаз, няма как да не отбележим и участието на виртуозния Теодосий Спасов, който е и артистичен директор на джаз фестивала. Пловдивските джаз вечери ще 3, 4 и 5 октомври, а мястото тази година е Градският дом на културата „Борис Христов“, за който това ще е едно от  първите събития след цялостното му реновиране.

Национални есенни изложби

Разполагате с целия месец септември, за да посетите многобройните експозиции, а причините да го направите са няколко. Първо - това е събитието с най-дългогодишна история, по-стара дори и от самия Есенен салон на изкуствата. Провеждат се за 41 път! Второ - мероприятието се случва в Стария град на Пловдив, изложба има почти във всяка къща, а къщите-домакини (Балабановата къща, Къщата Хиндлиян, Къщата на Мексиканското изкуство и т.н.) със своя автентичен интериор придават неповторимо очарование на цялото изживяване. Експозициите са разположени навсякъде – в дворовете, на верандите, по коридорите, в залите. Трето - проявата е уникална с това, че представлява голям сбор от индивидуални изложби. Тази година темата е “Форсиране на избора” и представя селекция единствено от млади автори (на вързаст между 25 и 40), за част от които това участие е първа самостоятелна изложба. Подробности – ето тук.

Стрийт Арт Фест Пловдив 

Eдно сравнително ново мероприятие, чийто замисъл е да превърне в произведения на изкуството старите и досега нашарени с безразборни графити стени на сгради, намиращи се зад Драматичния театър.

Празник на Стария град “Европейски дни на наследството”

За пръв път Празникът на Стария град ще продължи през цялата последна седмица на септември и ще включва, освен редица културни прояви, и Есенният панаир на занаятите – колоритно събитие, за чието пролетно издание  ви споделихме тук.

Ако цялата тази информация е предизвикала тотален хаос в главите ви, тук е мястото да допълня, че всички изброени мероприятия, както и поне още толкова, ще се случат в Пловдив в рамките на два месеца. Градът буквално ще ври и кипи. Елате и ще разберете защо Пловдив има самочувствие да се нарича Европейска столица на културата!