Общество

Ето как можеше да изглежда София по време на коронавируса

Революцията в градовете по света продължава

Докато кметът на София – Йорданка Фандъкова, бездейства около проекта за преобразяване на бул. "Патриарх Евтимий", зад който застана публично и обяви през май, че ще бъде реализиран "до месец", европейските градовете действат бързо, смело и с размах, възмутени са от "Спаси София". За разлика от ключови градове на стария континент като Лондон, Берлин и Париж, столицата ни продължава да изостава, и то с все по-бързи темпове.

Само няколко примера са ни достатъчни, за да се убедим, че въпреки кризата около COVID-19, а може би именно заради нея, тротоарите в други европейски столици се разширяват, добавят се допълнителни велоалеи и се намаляват автомобилните ленти. Това очаква Regent Street в Лондон, където до Коледа освен изброените промени ще се изградят и удобни и безопасни автобусни спирки, а озеленяването ще бъде значително увеличено.

Част от Friedrichstraße – една от най-известните търговски улици в центъра на Берлин – е изцяло затворена за автомобили, в средата на улицата е обособена широка велоалея, а останалото пространство е за пешеходци. Върху улицата са разположени пейки, временно озеленяване и маси на заведения с цел осигуряване на социална дистанция, казват още от "Спаси София". 

Както ние, Момичетата, вече писахме, движението по един от най-известните булеварди Rue de Rivoli е изцяло преобразено. Изградени са две широки велоалеи, за да обслужват постоянно нарастващия наплив от велосипедисти, а автомобилното движение е ограничено в една пътна лента. Дори не са и планирани паркоместа въпреки наличието на множество търговски обекти.

И ако си мислите, че тези европейски столици са сериозна хапка за нашата уста, нека ви дадем пример от "Спаси София" с румънския град Клуж, който даже не е столица, но благодарение на амбициите на кмета си, е в крак с всички тенденции за облагородяване на градската среда – нови бус ленти и велоалеи, подземни паркинги, нови пешеходни зони в сърцето на града.

"Единствената изградена велоалея бе демонтирана, нито една нова бус лента не беше направена, а се правеха всевъзможни политически ходове за допълнително съсипване на градския транспорт", съобщават от организацията.

 

Eто какво правят властите в Милано