Общество

Евродокладът: Безнаказана политическа корупция и зависими медии

България в ЕС

Евродокладът: Безнаказана политическа корупция и зависими медии

В първия доклад за България по новия общоевропейски механизъм Европейската комисия е категорична, че масовите протести у нас са реакция срещу липсата на механизми за борба с политическата корупция и реформи в съдебната система, както и срещу очевидните връзки между политици и медии. 

"Липсата на резултати в битката с корупцията е един от ключовите въпроси, повдигнати от протестите, започнали през лятото на 2020 г. и от властите все така се очаква да постигнат последователни успехи с окончателни присъди по корупционни дела от висок ранг", пишат от ЕК.

Въпреки наличието на правна рамка за конфликта на интереси, все още има опасения по отношение на лобирането, което на практика е нерегулирано. Въпреки заявките на управляващите за реформи, които да гарантират баланса на силите в съдебната система, Комисията е категорична, че предложените към момента промени не гарантират истински независимо правосъдие

По отношение на медийния плурализъм, българската правна рамка се основава на набор от конституционни гаранции и законодателни мерки, като Закона за радиото и телевизията, които обаче често не са ефективно прилагани на практика. Регулаторният орган за аудиовизуални медии (СЕМ) се счита за независим и прозрачен относно своите дейности, но на него му липсват ресурси за ефективно изпълнение на задълженията му, смятат от Комисията

Липсата на прозрачност на собствеността върху медиите е доста обезпокоителна, особено като се вземе предвид и правната рамка, която не забранява излишно политическата намеса в медиите. Няколко организации, които защитават и проследяват медийната свобода в българия, съобщават за физически или онлайн атаки срещу журналисти. 

Въпросите, свързани с контрола и баланса, включват опасения относно ограниченото използване на обществени консултации и оценка на въздействието в законодателния процес. Въпреки ограничените ресурси, националните институции по правата на човека продължават да функционират и дори да бележат напредък. Тревожно е обаче, че и без това ограниченото гражданско пространство в България може да бъде допълнително засегнато от нов законопроект за чуждестранно финансиране на НПО.

* Докладите по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона за всяка страна членка на ЕС ще бъдат обсъдени от Европейския парламент и Съвета, след което еврокомисарят по правосъдие Дидие Рейндерс ще направи обиколка из всички страни членки.

 

Десислава Минчева: "По-добре е да внимаваме как гласуваме, отколкото да виним Европа"