Общество

Европа празнува солидарността въпреки предизвикателствата

Коронавирусът, Брекзит или икономическата рецесия не могат да помрачат Европа

Европа празнува солидарността въпреки предизвикателствата

Снимка: The New Diplomat

Днес – 9 май, празнуваме Деня на Европа, посветен на мира и единството на Стария континент. Да, тази година не се оказа най-добрата за Европа – пандемията на коронавирус доведе до множество жертви в Италия, Испания и Франция, като икономиките на всички страни членки ще пострадат от невиждана досега рецесия. След много перипетии и Великобритания реши да поеме по различен път, като напусна рамките на Съюза, но въпреки това идеята за една Европа на солидарността, на подкрепата и на единението е по-силна от всякога

Не бива да забравяме историите на любов и приятелство, когато млади и стари, разделени от пандемията, се усмихват един на друг през граничните заграждения, убедени, че всичко това скоро ще остане в миналото. Както и невероятния жест на солидарност на Швейцария, която всяка вечер прожектира на емблематичния алпийски Матерхорн знамената не само на европейските държави, но и на всички други, които се борят с пандемията. Пациенти от Франция и Италия получиха помощ в австрийски болници, различни немски провинции приемаха за лечение пациенти в критично състояние от Италия, Франция и Нидерландия. Медицински работници от цяла Европа бяха изпратени в Бергамо, едно от огнищата на коронавируса. А през това време обикновените хора поддържаха духа на приятели и съседи чрез различни пърформанси на открито или в интернет пространството. 

Европа винаги е удържала на предизвикателствата, с много воля и желание за промяна. През XX век преживя две опустошителни световни войни, а между тях се пребори и с Голямата депресия – най-тежката световна икономическа криза до този момент. Европейските страни платиха заради амбициите на лидерите си много висока цена – милиони жертви в окопите, нечовешката жестокост на Катинското клане, което погуби 22 хиляди поляци, геноцида на Холокостa, при който живота на над 6 милиона евреи е съсипан. Към всичко това не трябва да забравим стратегическите бомбардировки, умишлено предизвикани глад и епидемии, както и единственото в историята използване на ядрено оръжие при военни действия. И след всичко това Европа бе разделена и от Желязната завеса. Интелектуалците на няколко нации бяха безпощадно погубени. Тоталитарният режим се спусна върху Източния блок и осъди милиони хора на сив живот. И 45 години по-късно Европа отново беше свободна, за да преживее в края на XX век поредната жестокост – войната в бивша Югославия, в която един срещу друг застанаха народите на Западните Балкани. 

Европа празнува именно днес. Общата си история, общата си съдба, общите си предизвикателства, успехи и неуспехи. Защото именно на тази тази дата през 1950 г. в Париж Робер Шуман, френският външен министър по това време, споделя своята революционна идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която ще направи войната между европейските народи немислима. Неговата идея е да се създаде европейска институция, която да обедини и управлява производството на въглища и стомана. Предложението на Шуман се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За да може днес 447 милиона души от 27 страни с гордост да се наричат европейски граждани. Засега. 

И ако днес празнуваме и не ни се мисли за бъдещето, утре вече трябва да се вземем в ръце и да преминем през пандемията и последващата икономическа криза заедно. Защото всички ние сме част от Европа. 

 

ЕС се изправя пред невиждана досега рецесия