Общество

Европа срещу АстраЗенека: здравен или политически казус?

Масовата ваксинация е поставена "на пауза"

Европа срещу АстраЗенека: здравен или политически казус?

Снимка: Pharmfile.com

Преди няколко дни излязоха статии за предполагаеми случаи на тромбоза и белодробна емболия при хора, поставили си ваксината на АстраЗенека. Подобни случаи са регистрирани в Германия и Норвегия, а първият сигнал дойде от Австрия, където се разследваше смъртта на човек, ваксиниран с „проблемната“ партида на компанията. Австрия временно спря да използва тази партида от препарата до окончателното изясняване на случая. Въпросната партида – общо общо 1 млн. дози, доставени в 17 страни – бе спряна, а преди дни няколко държави, сред които и България, преустановиха напълно ваксинирането с АстраЗенека – Швеция, Германия, Норвегия, Франция, Испания, Италия, Ирландия, Далния, Латвия и Нидерландия.   

Има ли проблем с АстраЗенека?

Няма разлика между дела на случаите на тромбоза и белодробна емболия при ваксинираните и обичайните средни стойности в глобален план, смятат за момента от Световната здравна организация и Европейската агенция по лекарствата (ЕМА). СЗО подчертава, че няма данни за сериозни странични ефекти дори във Великобритания, където е създадена самата ваксина и където са с нея са ваксинирани над 10 милиона души.

В случая с Австрия – ЕМА отбелязва, че няма улики, сочещи смъртният случай да е настъпил заради непосочена в листовката на ваксината странична реакция. „Засега няма нищо, което да предполага, че ваксинацията е причина за смъртта на една жена и заболяването на двама души, които са получили ваксината на "Астра Зенека" в Австрия", посочва агенцията.  

Затова и СЗО, и EMA призоваха страните да  продължат на употребата на ваксината, тъй като "ползите от нейната употреба продължават да надвишават рисковете" и изрично подчертаха, че  няма установена  връзка между ваксинацията и образуването на тромби.

От фармацевтичната компания също уверяват, че препаратът е безопасен. „Безопасността е от фундаментално значение и компанията постоянно проследява профила на безопасност на своята ваксина“, гласи официалната позиция на АстраЗенека.  „При внимателен преглед на наличните данни от повече от 17 млн лица, имунизирани с ваксината срещу COVID-19 на Оксфорд/АстраЗенека в Европейския съюз и Великобритания, не са установени данни за повишен риск от белодробна емболия, дълбока венозна тромбоза или тромбоцитопения в нито една възрастова група, пол, партида или в никоя отделна страна“, допълват още от компанията.

„Няма проблеми с качеството, свързани с която и да е партида на нашата ваксина, използвана в Европа или която и да било друга част на света. Европейските здравни власти провеждат допълнителни анализи, при които до този  момент не са открити отклонения и няма повод за безпокойство.“

Защо тогава ваксината все още е забранена в няколко държави?

„Решението на Германия, Франция и Италия да спрат временно прилагането на ваксината на АстраЗенека след регистрирани възможни сериозни странични ефекти, е политическо", заяви генералният директор на Италианската агенция по лекарствата Никола Магрини.

„Стигнахме до това решение, след като така решиха няколко други европейски страни, включително Германия и Франция. Те решиха да изчакат, да направят още проверки. Решението е напълно политическо“, коментира Магрини в интервю за в. „Република“. Според Магрини препаратът на Астра Зенека е безопасен, а ефектът от прилагането на ваксината е „много положителен“.

Продължава на следващата страница...


Магрини не е първият, който смята, че казусът с АстраЗенека не е толкова здравен, колкото политически. Припомняме, че преди дни по информация на „Ройтерс“ Астра Зенека намали прогнозните количества на ваксината срещу Covid-19 за Европейския съюз през първото тримесечие до около 30 милиона дози –  една трета от договорните си задължения и с 25% по-малко от обещаното миналия месец.  Недостигът допълнително затруднява масовата ваксинация на ЕС, където държавите се сблъскаха със забавяне на доставките и бавно разпространение на дозите в някои от тях.

В края на февруари пък българският здравен министър Костадин Ангелов изпрати писмо до АстраЗенека заради забавяне на доставките, след като стана ясно, че България вероятно ще получи малко над 1/3 от договорените иначе 142 хиляди дози. Затова от министерството настояха тези 52 хиляди дози да бъдат доставени веднага, като обещаха дори да предоставят въздушен транспорт. „Провалът да доставите обявените ваксини, компрометира ваксинационната кампания на Република България“, гласи още писмото. „Най-лошото от всичко е, че неспазването на договорката от Ваша страна е пагубно за вярата и надеждата на милиони българи за спасението от пандемията“. 

До кризата у нас обаче нямаше да се стигне, ако правителството не беше заложило само на една компания. Счита се, че АстраЗенека е предпочитаният доставчик у нас заради чувствително по-ниската си цена и по-малкото изисквания при съхранението. Целият ваксинационен план у нас е подчинен изцяло на АстраЗенека, а настоящата й забрана на практика го блокира. 

Недостиг на ваксини бе отчетен и в други държави, а Италия дори блокира на доставката на ваксини на АстраЗенека от Италия до Австралия. Така тя стана първата страна, приложила механизма на ЕС, който позволява на Съюза да откаже заявки за износ на производители на ваксини, които не спазват договорите си за доставка на ЕС.  Съединените щати, откъдето Астра Зенека очакваше да достави частично за пазара на ЕС, казаха, че няма да изнасят ваксини.

„Виждам усилия, но не и „най-добрите усилия“. Това все още не е достатъчно, за да може Астра Зенека да изпълни задълженията си за първото тримесечие“, написа по-късно еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон в Туитър. „Време е ръководството на Астра Зенека да упражни своята отговорност и да направи това, което е необходимо, за да изпълни ангажиментите на компанията“, категоричен е еврокомисарят.

На фона на неизпълнените заявки, много политически анализатори подозират, че спирането на АстраЗенека не е толкова здравен казус, колкото наказателен акт за компанията. Така ЕС иска да покаже, че „интересът“ е двустранен и че фармацевтичната компания не може да поставя блока в зависимост, след като между тях е сключен договор. Политическите игри наистина се оказват пагубни, но най-вече за обикновените хора, които и без това са дезинформирани и разколебани дали да се ваксинират, макар това да е единственият начин да излезем от Covid кризата. И докато държави забраняват ваксинирането с определен препарат, а техни медии излизат с гръмки заглавия за уж свързани смъртни случаи, макар и недоказани, краят на пандемията изглежда все по-далечен.

 

Италия отново посреща Великден с пълен локдаун