Общество

Европейският парламент обяви достъпа до аборт за човешко право

Решение на ЕП породи спорове

Европейският парламент обяви достъпа до аборт за човешко право

снимка: Wikimedia Commons
 

В четвъртък Европейският парламент прие резолюция, която обяви безопасния достъп до аборт за човешко право. По този начин цели да се противопостави на порочната практика на държави като Полша и Малта, където правата на жените в това отношение са ограничени.

Страните членки трябва да гарантират, че абортите в ранна бременност са законни, се казва в доклада, приет в Брюксел вчера. По-късните аборти също трябва да са възможни, ако животът или здравето на бременната са изложени на риск.

В доклада Европарламентът призова страните ит ЕС да декриминализират абортите и да премахнат пречките за законни аборти. Като една от основните спънки в доклада се посочва отказът от медицинска помощ въз основа на лично убеждение на лекаря. Въпреки че е законно медицинският персонал да се позовава на това, то не трябва да застрашава достъпа до здравни грижи според текста. Мярката беше приета, като 378 евродепутати гласуваха „за“ и 255 гласуваха „против“.

‘‘Този вот бележи нова ера в Европейския съюз и първата истинска съпротива на регресивен дневен ред, който от години потъпква правата на жените в Европа“- заяви хърватският евродепутат Предраг Фред Матич.

Въпреки че резолюцията не е обвързваща и основното й послание се основава на консенсус, текстът предизвика силна критика от група консервативни евродепутати, подкрепени от организации, които се борят срещу абортите.

Дясноцентристката Европейска народна партия и Европейските консерватори и реформисти дори предложиха два алтернативни текста. И в двата варианта се твърди, че абортът и репродуктивните услуги трябва да бъдат предоставени за решение по усмотрение на отделните държави, а не на ЕС.

Междувременно възмущението от резолюцията на Матич надхвърли Европейския парламент. В Полша – консервативната организация Ordo Iuris публикува петиция, наречена „Спрете доклада на Матич“. В четвъртък мнозинство от членовете на ЕП от групата на ЕНП, включително нейният лидер Манфред Вебер, гласуваха против текста.

В Германия например абортът обикновено се наказва съгласно спорния член 218 от Наказателния кодекс. През първите 12 месеца от бременността абортите са декриминализирани, в случай че е имало предварително консултиране, съществува риск за здравето или бременността е възникнала в резултат на сексуално престъпление.

 

Русия срещу абортите: рунд пореден