Общество

"Flight shame" - защо влаковете се завръщат в Европа?

17 години по-късно международните нощни влакове от Виена тръгват отново

"Flight shame" - защо влаковете се завръщат в Европа?

Снимка: Railway Gazette

Появилото се в Европа движение "flight shame", което пропагандира отказване от полетите със самолет в името на опазването на околната среда, провокира Австрийските държавни железници (ÖBB) да възстановят международните нощни влакове (познати като Nightjet) след почти 17 годишно прекъсване. Според австрийците пътуването с влак между Виена и Брюксел ще коства 10 пъти по-малко въглеродни емисии, отколкото същото със самолет. Представители на европейските институции като Карима Дели от френската Зелена партия и екоактивистката Грета Тунберг пропагандират пътуването с железниците. Дели (която е и председател на транспортната комисия в Европейския парламент) обаче твърди, че въпреки че влаковете са практични и екологично чисти, те не са достъпни за всички, които търсят алтернатива на самолетните пътувания за дистанции между 600 и 1800 км. 

Предполагам, че не цената е това, което притеснява французойката, тъй като еднопосочният билет е 29,90 евро, а това, че влакът между Виена и Брюксел например се движи само два пъти седмично. Оказва се, че Австрия е и една от малкото държави с международен нощен влаков транспорт. У нас нощната линия София – Кулата – Солун (и обратно) се обслужва до границата на страната ни с влак, а отсечката Кулата – София – от автобус, като ние не можем да се похвалим и с такива луксозни влакове като австрийските, които всъщност използват бившите спални вагони от Deutsche Bahn. В момента ÖBB поддържа 27 нощни влака, самостоятелно и в партньорство с немски, италиански и швейцарски градове. Планират да пуснат и нощна линия Виена – Амстердам до края на годината.

Линията Виена – Брюксел се осъществява в сътрудничество с Белгийските държавни железници SNCB, чиито главен  изпълнителен директор Софи Дютордор споделя, че подкрепя усилията на европейските власти за засилване ролята на железниците за справяне с климатичните промени и отбелязва, че влаковете все още срещат трудности по отношение на цените. „Нужна е същата финансова подкрепа, каквато беше оказана на високоскоростните влакове“, твърди още Софи Дютордор.

И щведските железници ще пуснат нощна линия от Малмьо до Кьолн, като обмислят да покрият и маршрута Стокхолм – Хамбург. Други възможни дестинации са Брюксел, Базел, Берлин и Франкфурт.

 

Грета срещу Тръмп: близо ли е до победа?