Общество

Foreign Policy: Ако Тръмп спечели, Америка може да заприлича много на България

Американската медия сравнява Тръмп с Борисов

Foreign Policy: Ако Тръмп спечели, Америка може да заприлича много на България

Снимка: Modern Diplomacy

"Корумпираната и пленена България предлага предварителен поглед върху това, в което може да се превърнат САЩ, ако президентът Доналд Тръмп бъде преизбран", пише престижното американско списание за международна политика Foreign Policy. Според изданието настоящата криза в Щатите показва дългосрочните последици за правителството, което още повече ще се съобразява с интересите на няколко бизнес лидери, близки до управляващата партия, за сметка на всички останали.

Автор на анализа е Ашира Морис – журналист на свободна практика, който в момента живее в София. Тя прави подробен обзор на протестите у нас, както и на събитията, довели до гражданското недоволство – ограничаването на плажа „Росенец“, разкриването на корупционни схеми, връзките между политическия елит и крупни бизнесмени. „Сцената на плажа („Росенец“, бел.ред.) въплъщава много аспекти на корумпираната система в България: че богатите и силните са над закона, че механизмите на правоприлагането им служат, че съобразяването с управляващата партия се възнаграждава с привилегии, платени от данъкоплатците.

На българите им е писнало и от съдебна система, която не се бори с корупцията, от унищожената свободна преса и от институциите, които действат в съответствие с управляващата партия, а не със закона.“

Журналистиката споделя, че всичко това е довело до призиви за оставка на правителството и протести в продължение на повече от 100 дни. „Тази енергична тълпа от различни поколения е една от основните причини българите да мислят, че този път олигархичната система на страната ще започне да се пропуква“, пише Морис.

Последните големи антикорупционни протести принудиха премиера Бойко Борисов да се оттегли след четири години управление през 2013 г. Неговият наследник беше на власт малко повече от година, преди протестите отново да избухнат заради това, че номинира известен олигарх за ръководител на националната сигурност и крайна сметка го принудиха да напусне. Борисов се завърна като министър-председател в края на 2014 г. , разказва журналистката.

 „Борисов е на власт през по-голямата част от последното десетилетие и управлява държавата в интерес на близките от приятелския му кръг, а не на обществото“, казва още Морис и припомня, че през миналата година България бе определена като най-корумпираната държава в ЕС според „Трансперънси Интернешънъл“. Стига и по-далеч – според нея

България е демократична само на хартия, а членството й в ЕС е съпътствано предимно от усвояване на средства.

Управлението в САЩ и в България вече имат някои общи черти, които не са хубави. И Тръмп, и Борисов управляват със системи от любимци, награждават с договори лица, с които имат  лични връзки при малко мерки за прозрачност. И при двамата разделението на властите е сринато“, гласи още статията. „За разлика от Тръмп, Борисов не прави откровено расистки забележки или пренебрегва международните институции. Той е фен на ЕС и част от същия дясноцентристки блок в Брюксел като партията на германския канцлер Ангела Меркел. Но това не прави машинациите му по-малко опасни. Просто означава, че западноевропейските лидери са по-склонни да игнорират корупцията в България“, допълва Морис и определя Тръмп и Борисов като „лидери, които демонтират демокрацията в своите държави“.

Проблемът е в политическата система, която поставя шепа хора с концентрирана власт и богатство над закона и над всички останали. Така е и в Съединените щати,  където лидерите на безпартийните агенции за обществено здраве са осмивани от Белия дом на фона на пандемия, а президентът открито атакува журналистите като врагове на народа. Това лесно може да доведе до система, която е също толкова корумпирана като българската.“ Авторката заключва, че през следващите месеци, докато българите продължават да се борят срещу държавната корупция, американците имат своя собствена възможност да направят същото – като гласуват.

 

Камала Харис - голяма хапка за партията на Тръмп?