Представете си красива жена, с перфектна фигура, впечатляващ лайфстайл, лъскав живот и много луксозни дрехи. Добавете и хиляди последователи в социалните мрежи и получавате идеалната формула да бъдете инфлуенсър във Франция.
Според френският министър на икономиката Бруно Льо Мари обаче част от инфлуенсърите, риалити звезди или известни личности в социалните медии, имат съмнителни доходи. Авторитетното издание Politico отбелязва, че от месеци той говори за измами и подвеждащи реклами, популяризирани от инфлуенсърите. Льо Мер заяви наскоро пред френското радио че те имат голямо влияние, така че носят голяма отговорност, а правилата не се спазват.
"Инфлуенсърите не уважават достатъчно правилата, затова трябва да ги принудим", категоричен е френският министър.
Според него доходите около и над 150 хил. евро трябва да бъдат проучвани. Това важи само за инфлуенсъри, които работят на територията на страната повече от 6 месеца в годината.
Инфлуенсърката Набия Бенати-Вергара (наричана "френската Ким Кардашиян"), която дори не живее във Франция, а в Дубай, вече получи глоба от 20 хил. евро.
Глобата е постановена от съда в Париж, а причината за нея е, че извън рекламите на лъскави дрехи и скъпи дестинации, сексапилната Бенати-Вергара е "популяризирала биткойни", без да разкрие на своите 3,6 милиона последователи в една от социалните мрежи, че борса за търговия на крипто й е платила за това.
По тази причина френското правителство обмисля общо 11 стъпки, с които ще регулира пазара на инфлуенсъри поне в страната.
Тези мерки вече са внимателно разписани и включват точна дефиниция на термина "инфлуенсър", забрана за реклама на някои продукти като медицински процедури, някои медикаменти и хранителни добавки, задължение инфлуенсърите и марките да имат писмени договори, както и други .
Нещо повече, посланието, което френското правителство иска да изпрати към популярните онлайн личности, е аполитично.