"В районното управление ме съблякоха, за да проверят дали съм мъж или жена", разказа пред медиите Габриела Банкова, която преди седмица обяви гладна стачка, защото не може да смени личната си карта, а Софийският районен съд постанови отказ по молбата й за промяна на данните й за пол в регистрите за гражданско състояние.
Тя беше задържана за кратко няколко дни по-късно, за да се изясни самоличността й. В базата данни тя фигурира като мъж на 32 години. Габи обаче е транс жена, а това означава, че биологичният й пол не съответства с този, с който се идентифицира. Повече от година и половина се бори за промяна на документите си за самоличност претърпяна операция да смяна на пола преди четири години и половина.
През февруари 2023 година Върховният касационен съд (ВКС) излезе с тълкувателно решение, според което транс хората нямат право да сменят пола си юридически. Решението на практика указва на съда каква би трябвало да е съдебната практика по тези дела.
Хората като Габи могат да променят пола си, но ако не бъдат променени личните им документи, те могат да имат проблеми с получаване на здравни услуги (включително и приемане в болница), с наемане на работа, с пътуванията зад граница, дори с отварянето на сметка. Те не могат да използват документите за идентификация и да бъдат идентифицирани с тях.
"Щe cтoя дoĸaтo Бългapия нe пpиeмe зaĸoни, ĸoитo гapaнтиpaт cпaзвaнeтo нa чoвeшĸитe ни пpaвa“, заяви в пост в социалните мрежи Гaбpиeлa в началото на протеста си.
"От няколко дни органите на МВР и Столична община опитват да ограничат протеста на Габи на формални основания, които обаче нямат опора в закона, а днес тя беше арестувана и отведена в 01 РУП-СДВР. Тази репресия, която целенасочено опитва да заглуши и изтрие транс хората и тяхното недоволство, е грубо нарушение на основните човешки права на мирно събиране и на изразяване.
Република България от години бездейства да въведе “бърза, прозрачна и достъпна процедура” за юридическа промяна на пола в съответствие с Резолюция 2048 (2015) на парламентарната асамблея на Съвета на Европа, а през 2020 г. беше осъдена и от Европейския съд по правата на човека по делото Я.Т. срещу България именно за отказа на българските съдилища да допуснат такава промяна", се казва в позиция на Българския хелзинкски комитет, в която се призовават властите към диалог с транс общността и към изменения в законодателството, които да уредят отговаряща на международните стандарти процедура за юридическа промяна на пола.