Общество

Германия налага "лека карантина", но лека ли е тя?

По идея на Ангела Меркел

Германия налага "лека карантина", но лека ли е тя?

Снимка: Anadolu Agency

Германия е сред европейските държави, които полагат най-сериозни усилия за овладяване разпространението на вируса. Въпреки това през последното денонощие новозаразените стигнаха нов рекорд – 14 964 души са с положителни проби.

Ударната втора вълна наложи затягане на мерките, а според германския вестник Bild канцлерката Ангела Меркел ще предложи ограничения в сферата на икономиката и социалните контакти, но в по-лека версия, отколкото през пролетта. "Леката" карантина на Меркел предвижда баровете и ресторантите да затворят през ноември, а всички големи масови мероприятия да се отложат. Ще затворят и театрите, кината, казината, фитнес залите и басейните, но училищата и детските градини ще продължат да функционират. Някои от тях ще бъдат затворени по изключение само в районите с прекалено много заразени. Магазините обаче ще продължат да работят.

Очаква се новата мярка да стигне и по-далеч, като засегне туризма в рамките на страната – нощувките в хотели и къщи за гости вероятно ще бъдат забранени. Ще се отмени и емблематичният Коледен базар в Нюрнберг, който ежегодно привлича посетители от цяла Европа.

Предвижда се мерките да влязат в сила за 3 до 4 седмици, но според Капка Тодорова, кореспондент на Club Z в Германия, затягането ще има дългосрочни последствия не само върху икономиката, но и върху здравната система. В интервю в "ДЕНЯТ с Веселин Дремджиев" тя заяви, че ако броят на заразените се удвои, това ще доведе до срив на здравната система в Германия. Според нея за около месец германците отново ще трябва да се разделят с роднини, приятели и колеги.

Има опасения, че може би няма втори път да се изсипе „рогът на изобилието“ тук. На пролет всеки получи без големи пречки от единично заетия, който получи 5 хил. евро, до малкия и среден бизнес, който получи финансова подкрепа. Но тя стигаше за няколко месеца, колкото хората да си плащат наемите и да покрият основните си нужди“, коментира и последствията за бизнеса Капка Тодорова. 

„Германците ще трябва да работят следващите 20 – 25 години за тези пари, които вече бяха дадени. Ако трябва да се дадат още толкова, отива към две поколения. Това е повече от една война…“ 

Концепцията на леката карантина е да ограничи доколкото е възможно разпространението на заразата, без това да се отрази пагубно на германската икономика. През март правителството предприе драстични мерки и затвори всички учебни заведения и търговски обекти, а в Бавария и Саар хората можеха да излизат от домовете си само с уважителна причина. Бе наложен и вечерен час в почти всички големи градове.  

Междувременно в началото на месеца стотици протестиращи се противопоставиха на носенето на маски и се обявиха и срещу други наложени мерки за справяне с COVID-19. В Южна Германия се състояха няколко митинга, но не привлякоха толкова хора, колкото се включиха в протестите в Берлин през август. Тогава да оспорят мерките, излязоха над 20 000 германци.

 

Мозъци на открито