Общество

Гневът на полските жени притиска властта

Протестите в Полша – национални

От четвъртък, когато полският конституционен трибунал постанови, че абортите в случай на малформации на плода са противоконституционни, и фактически ги забрани, полските жени (и мъже) не спират да протестират. Напрежението дори нараства, като в много точки по света защитници на женските права изразяват солидарност към гражданите на Полша. Малко по малко реакцията срещу забраната на абортите се превръща в антиправителствени протест.

"Нощните шествия, блокади и атаки срещу църквите са в отговор на варварската присъда. Хората го възприемат като жестокост, реална опасност за живота и достойнството им ", каза за Balkan Inside Reporting Democracy Агнешка Граф, учен феминист от Американския център за изследване във Варшавския университет.

"Но това е и нещо повече. Младите хора се бунтуват срещу режима на Качински и авторитарността на църквата. И този път се чувстват различно. Много по-отчаяни – заради пандемията и тревожността".

И добавя: "И по-ядосани, защото се чувстват измамени, тъй като процесът беше толкова очевидно авторитарен, а не демократичен, защото присъдата беше издадена от нелегитимен орган, псевдотрибунал, който не уважава човешкото достойнство", 

Тази вълна от протести е и по-жестока. Вулгарният език върху банерите е видим, разбира се, но е и оправдан. Протестиращите поставят закачалки на ключови сгради, които символизират църковната власт в Полша – като Двореца на архиепископа във Вроцлав. Закачалките са символ на нелегалните аборти в страната, които заплашват да се увеличат още повече с новия закон. 

Не могат да се отрекат и епизодичните случки на насилие, защото и радикалните групировки са по-активни в момент на политическа криза. Но въпреки това насилието не е водещо по улиците на Полша. Марта Лемпарт, харизматичното лице на протестите, твърди, че агресията и гневът са съвсем обясними. Властта ефективно контролира Конституционния съд в резултат на незаконни назначения, а "присъдата" от съда всъщност доказва, че председателят на правния орган – Джулия Прижилбска, няма законова власт. И безсилието на полските граждани съвсем естествено се трансформира в решимост за промяна и гняв срещу властта. 

"Това беше последната част от нашата свобода, която ни беше отнета", заявява Лемпарт.

"Искаме правителството да изчезне", казва активиската пред BIRN. "Хората ще стачкуват тази седмица. Вече не сме само ние, жените. Към нас се присъединяват фермерите, таксиметровите шофьори, някои медицински специалисти. Искаме правителството да си отиде. Искаме Конституционният съд да изчезне."

Лидерът на протеста отхвърля идеята за организиране на референдум по въпроса за аборта, идея, предложена от поредица общественици и политици, предимно мъже, разбира се. Според Лемпарт една кампанията за организирането на референдум би предоставила на управляващите възможност чрез своята добре смазана пропагандна машина, съставена от държавна телевизия и приятелски десни медии, да разпространяват пропагандните си съобщения.

В някои градове, като Варшава и Вроцлав, членове на крайнодесни групи охраняват църкви и дори физически отблъскват жените, които се опитват да нахлуят там. В същото време поредица от анкети, проведени през последните няколко години, показват, че само малка част от поляците подкрепят затягането на закона за абортите, което се случи преди няколко дни. Повечето поляци подкрепят или съществуващата ситуация, или дори по-нататъшната либерализация на закона, за да се узаконят абортите при поискване през първия триместър.

Абортът при поискване е незаконен в Полша от 1993 г., до голяма степен поради натиска на влиятелната Католическа църква. Оттогава последователните правителства поддържат така наречения "компромис за аборти". Правни експерти посочват, че до момента решението не е публикувана в официалния Държавен вестник, което означава, че все още не е влязла в сила. Докато е така, все още има място за маневриране.

Планът на управляващата партия в Полша – да се приеме тихомълком почти пълната забрана за аборти под прикритието на пандемията, е на път да се сгромоляса. Въпреки че властта реши да използва Конституционния съд за мръсната си работа, нарастващите протести в страната, международната подкрепа и глобалното медийно отразяване обещават едно – че дните на правителството, водено от консервативната партия "Право и справедливост" (PiS), може и да се окажат преброени.

 

Полша направи немислимото: забрани абортите и при увреден плод