Общество

Големите ученици обратно в клас: Кой ще плати?

Частните училища с едни гърди пред общинските, школата от големите общини с преднина пред малките

Големите ученици обратно в клас: Кой ще плати?

Photo by Hristo Rusev/NurPhoto via Getty Images

Горещият картоф с връщането на големите ученици в клас беше прехвърлен от полето на МОН към училищата. От министерството разрешиха децата да се върнат в клас, само ако бъдат тествани два пъти седмично, но финансирането да бъде автономно осигурено – от училището или от родителите. Така се породи ново противопоставяне – кой може да си го позволи? Частното училище „Увекинд“ в София още на 15 ноември съобщи, че е успяло да върне възпитаниците си в клас, но тестовете се плащат от родителите.

Такава организация има и в други частни училища, но какво става с общинските? 

Проверихме как виждат ситуацията директорите на няколко общински училища:

Според Диян Стаматов, директор на 119 СУ в София, с това решение се противопоставят възможностите на училищата с очакванията на родителите.

Всички искат учениците да учат присъствено, но единици са училищата, които могат да си позволят да закупят тестовете от своя бюджет. Родителите основателно биха искали децата им да са поставени при еднакви условия“, пише Стаматов в гневен пост във Фейсбук.

"Откъде биха дошли тези финансови средства – от средства за заплати на учители или за ток и отопление?" 

"Това справедливо противопоставяне ли е? Делене на училища на имащи средства и такива, които нямат пари. Кому е необходимо това деление сега?“, поставя въпроса Стаматов.

За месец закупуване на тестове едно голямо училище ще достигне лимитите на ЗОП процедура и ще има нов юридически казус, за които „разрешението“ на МОН ще бъде незаконно. А нужните средства за тестовете са около 5 000 – 6 000 лева седмично.

Идва и другият момент: ако частните училища имат право да събират пари, това съвсем не е разрешено за общинските. Затова директорите на общински училища са единни в призива, че трябва средствата за тестовете да дойдат от държавата. И освен това – тестовете да се правят у дома.

Зорница Йончева, директор на испанската гимназия „Мигел де Сервантес“, София

"Бих заделила пари за тестове и бих върнала още следващата седмица поне 8 клас в училище. Но! Ще ми е неудобно от онези колеги, които нямат възможност.

Противопоставянето не е с родителите, а между училищата, а това не е Ок!

Ще намеря средства за тестовете, а те започват от 4 лв. нагоре бройката. Спекулата и тук е огромна и училищата са поставени в тези пазарни условия. И намирам за неправилно директорите да се справят, както могат сами."

Клара Арабаджиева, директор на 19 СУ „Елин Пелин“, София

"Ще отпуснем средства за тестването на големите ученици от бюджета на училището. Работя в посока това да започне от 29 ноември и да продължи до Коледа. Парите ще са от икономиите, които училището направи от ток, вода и отопление, докато децата учат дистанционно. Но истински се притеснявам какво ще стане след Нова година? Очакваме новия бюджет, откъде да взема средства, в които няма да имам резерви?

Затова призовавам родителите, които имат възможност, да направят тест за антитела на децата си. Това ще улесни значително процеса.

Освен това училището ще плати тестовете за учителите, които нямат зелен сертификат. В 19 СУ от 120 души персонал, само 10 % не са ваксинирани или преболедували. Но какво ще правят малките училища, които нямат такива средства?

Одобрявам и тестването да се прави у дома, както за големите, така и за малките ученици. Само родителите да носят резултата. Ние имаме доверие на нашите родители. Учим на доверие и децата."

Съвсем други са нагласите в общинското средно училище „П. К. Яворов“ в Чирпан.

Трифон Йорданов, директор на СУ „П. К. Яворов“ , Чирпан

"Решението на МОН е абсурд! В края на годината, когато обираме трохите, за да платим скъпото отопление на газ, поскъпналия ток, няма откъде да се извадят 5-6000 лв. на седмица на тестове. Ние ще пуснем анкетите до родителите на големите деца, но сме принудени да изчакаме безплатните тестове от МОН. Когато ги осигури.

И в момента от начален курс от 12 паралелки само в 2 родителите одобриха тестването.

И без това доверието е проблем. Затова не съм оптимист, че с това тестване при нас идеята ще сработи."