Общество

Голямото завръщане на статуите от Партенона у дома още е в мъгла

Смята се, че те са образци на елинското класическо изкуство

Голямото завръщане на статуите от Партенона у дома още е в мъгла

Снимка: Pixabay

Тектонични размествания може да се случат, след като висши гръцки служители започнаха предварителни разговори с Британския музей за дългогодишния спор за връщането статуите от Партенона, които се намират в Лондон, у дома. Това е тема, по която от години гръцките власти търсят решение, но сега може да се говори за пробив, след като за първи път публично беше съобщено за такива предварителни разговори.

Лично гръцкият премиер Кириакос Мицотакис се срещна с Джордж Озбърн, отбелязва британският вестник „Гардиън“ като посочва, че проведените разговори са били много вълнуващи. Новината дойде пет дни след като Мицотакис каза пред публика в Лондонското училище по икономика, че усеща напредък по въпроса и че е възможно „печелившо решение“ за връщането на античното наследство у дома.

Спорът се води още от взимането им при спорни обстоятелства от лорд Елджин, който в началото на XIX в. е британски посланик в Османската империя, част от която тогава е Гърция. Британският музей се сдобива с античното наследство, сред което 75 м от оригиналния 160-метров фриз на Партенона, след като дипломатът е бил принуден да ги продаде на британското правителство, което ги предава на музея. 

Лорд Елджин, който първоначално се е надявал да украси своето шотландско имение със съкровищата, твърди, че е получил ферман от власти, който позволява на неговите агенти в Атина да свалят цели фризове от паметника.

Преговорите за връщането започнаха още през 2021 г., когато Мицотакис се срещна с тогавашния британски министър-председател Борис Джонсън. Последваха дискусии на ниво външни и културни министри. Поне две от тези срещи бяха проведени в резиденцията на гръцкия посланик в Мейфеър, но разговорите останаха далече от общественото внимание.

И още...


Напрежението около мрамора от Партенона се засили, след като гръцкият министър на културата обвини лорд Елджин в „откровен акт на кражба“. Острата реторика може да се отрази върху позицията на Лондон, който изглеждаше все по-благосклонен да върне античните фигури на Атина.

„Умните политици слушат своите хора. Ако имаше решение, Великобритания можеше да бъде главният герой на една етична империя, защото този случай надхвърля нашите държави. Ако мраморите бъдат върнати обратно в Атина, която е най-великият символ на демокрацията, това би било голямо събитие за човечеството“, каза Никос Стамполидис, гръцкият академик, който ръководи музея на Акропола.

Все пак разговорите са поставили червените линии, през които Гърция и Великобритания не искат да минават.  Въпреки че има общо разбиране, много подробности все още трябва да бъдат уточнени и в момента явно се уточняват каналите на комуникацията. 

Има и още...


И ЮНЕСКО взе отношение

В казуса се намеси и ЮНЕСКО, като реши, че е наложително случаят да бъде обсъден на междуправителствено ниво.

„Ние действаме в рамките на закона и няма да развалим нашата страхотна колекция, тъй като тя разказва уникална история за човечеството. Но търсим нови положителни дългосрочни партньорства със страни и общности по целия свят и това, разбира се, включва Гърция“, казва типично по английски британският представител.

По-рано правителството на Мицотакис предложи Гърция да даде на Великобритания за ротационна изложба антики, които никога досега не са показвани извън Гърция, а в замяна да си прибере скулптурите от Партенона. 

Статуите са създадени от майстора Фидий и неговите ученици по поръчка на атинския стратег Перикъл през V столетие пр. Хр. Смята се, че те са образци на елинското класическо изкуство.

 

А ето и няколко филма, които са вдъхновени от изкуството