Общество

Грета Тунберг осмя световните лидери

Световните лидери продължават да не спазват сроковете, които сами си поставят

Грета Тунберг осмя световните лидери

снимка: Greta Thunberg/ Facebook

Грета Тунберг осмя световните лидери заради неспазените обещанията във връзка с климатичните промени. Според активистката използването на изпразнени от съдържание думи не са в състояние да подхлъзнат това, което науката казва - емисиите на въглероден диоксид продължават да се увеличават със застрашителни темпове.

Тунберг цитира често използвани фрази на американския президент Джо Байдън и британския министър-председател Борис Джонсън.

"Когато кажа “климатични промени", за какво се сещате? Аз за работни места. Зелени работни места", сподели тя, като се позова на изказванията на Байдън относно климатичната криза.

"Трябва да направим плавен преход към икономика с минимално отделяне на въглероден диоксид. Няма планета Б", сподели тя, като използва реплика от речта на френския президент Еманюел Макрон. "Няма планета Б. Дрън-дрън-дрън-дрън.

Активистката вдигна мерника и на Борис Джонсън. Тя се надсмя на реториката на лидера около плановете на правителството за „зелено възстановяване“.

"Не става въпрос за някаква скъпа, политкоректна мечта, дрън-дрън-дрън. Зелена икономика, дрън-дрън-дрън. Нулев отпечатък, дрън-дрън-дрън. Климатично неутрални, дрън-дрън-дрън. Това е всичко, което чуваме от нашите така наречени лидери - думи, които звучат добре, но досега не са довели до никакви съществени действия, надежди или мечти. Единствено празни думи и обещания. " каза Тунберг.

Грета говори на младежкия форум за климата „Youth4Climate“- събитие, което се проведе два дни преди десетки министри на високо ниво да се съберат в Милано за последна среща и дебатът за климата да се пренесе на форума COP26 в Глазгоу през ноември. Алок Шарма президентът на срещата, организирана от ООН, присъства на младежкото събитие.

Младежите предстои да  представят списък с препоръки, които министрите да разгледат по-късно тази седмица. Очаква се на срещата на високо ниво в Глазгоу да се посочи краен срок за използването на въглища и да се разпределят финанси, за да се подпомогне света при прехода му към по-нисък въглероден отпечатък.

Активистката от Уганда Ванеса Накате заяви, че по-слабо развитите държави очакват „богатия свят“ да изпълни обещанията си за подпомагане на действията и политиките в борбата с изменението на климата.

Преди цяло десетилетие лидерите на развитите държави се споразумяха да подпомогнат по-бедните страни, за да могат да намалят въглеродните си емисии. Същото намерение беше потвърдено отново през 2015 г. в Париж, където световните лидери отново се съгласиха да заделят 100 милиарда долара в полза на по-плавната адаптация на страните към променящия се свят. Крайният срок беше миналата година, но острият връх на действителността сочи, че така и не беше спазен.

 

Грета Турнберг на 18: "Не казвам на хората какво да правят"