Общество

Грета Тунберг: "Следващата пандемия ще бъде много по-лоша"

Вдъхновяващо и критично видео от младата активистка

Грета Тунберг: "Следващата пандемия ще бъде много по-лоша"

Снимка: NurPhoto/Getty Images

Грета Тунберг, най-популярната екоактивистка, публикува в Туитър вдъхновяващо, но и критично видео, в което анализира връзката между основните проблеми, пред които е изправено човечеството в момента и споделя идеите си за промяна в начина на производство и консумация на храните. Според нея по този начин могат да бъдат решени три проблема: въглеродните емисии, появата на нови болести и страданието на животните.

Тунберг е категорична, че негативните ефекти на сегашното селско стопанство, сред които са климатичните изменения и появата на заразни болести като Covid-19 и ебола, ще бъдат преодолени, ако се промени начинът на производство на храната. 

"Връзката ни с природата е нарушена. Връзките обаче могат да се променят", каза младата шведка във видеоклипа, публикуван по случай Международния ден на биологичното разнообразие.

 

Фокусът върху селското стопанство и връзката му с климатичните изменения и пандемиите е нов мотив в изказванията на Тунберг, която обикновено насочва вниманието си върху бездействието на политиците и въглеродните емисии от употребата на изкопаеми горива.

"Климатичната криза, екологичната криза и здравната криза са свързани", изтъква тя и обобщава, че предаването на болести от животните на хората се дължи на неправилни селскостопански методи.

"Ако начинът на хранете е базиран на растенията, това може да предотврати изпускането в атмосферата на до 8 милиарда тона въглероден диоксид на година."

Световната здравна организация заяви, че коронавирусът, който причини пандемията от Covid-19, вероятно е бил предаден от прилепите на човека посредством друго животно. Учени твърдят, че 60%  от заразните болести, появили се от 1990 до 2004 г., са предадени на хората от животни, напомни Тунберг.

По думите й една евентуална следваща пандемия би била много, много по-лоша от сегашната. 

Освен това по целия свят се засилват исканията за намиране на алтернатива на месото заради притеснения, свързани със здравето, благоденствието на животните, методите на отглеждане във фермите и състоянието на околната среда. Грета приветства тези искания!

Вече има доста компании, които тестват лабораторно отгледана риба, говеждо и пилешко месо, надявайки се да "завладеят" новия сегмент, какъвто е алтернативният пазар на месо, припомня "Ройтерс". Глобалният център за адаптация, който работи за ускоряване на устойчивостта на климата, заяви още през януари, че изменението на климата може да намали производството на храни с до 30%. 

 

Грета Турнберг на 18: "Не казвам на хората какво да правят"