Общество

Грета Тунберг: За гнева на едно 16-годишно момиче

Дали думите и действията й ще бъдат достатъчни?

Най-младата екоактивистка успя да накара целия свят да научи името й и ако досега имаше някой, който не знаеше коя е Грета Тунберг, то след изявата й на Общото събрание на ООН едва ли повече можем да имаме съмнение.

16-годишната шведка развълнува всички с емоционалната си реч в Ню Йорк. „Не би трябвало да съм тук. Би трябвало да съм на училище от другата страна на океана. И въпреки това вие се обръщате към нас, младите хора, за надежда. Как смеете? Вие откраднахте мечтите и детството ми с празните си приказки. Освен това аз съм от късметлиите. Хората страдат. Хората умират. Цели екосистеми колабират. Намираме се в началото на масово унищожение, а всички вие говорите само за пари и за икономически растеж. Как смеете?“, заяви тя през сълзи, а на финала категорично заключи:

„Светът се пробужда и промяната настъпва, независимо дали това ви харесва, или не“.

Дали обаче думите й настина бяха чути? Дали едно 16-годишно момиче може да промени света и да повлияе на един закостенял политически елит, който не би се трогнал от детски сълзи, дори и нейните? Още повече след видеото, в което се вижда как Доналд Тръмп подминава Тунберг в ООН. По-късно той написа в Twitter: “Тя изглежда много щастливо младо момиче, което няма търпение за светлото и прекрасно бъдеще.“

Този сарказъм от негова страна показва, че не всички наистина искат да чуят думите на най-младата екоактивистка, която преди една година напусна училище, за да се посвети на каузата си, като зарази хиляди ученици с движението „Петъци за бъдещото“. Нещо повече.

Тя влезе в списъка на списание Time на 100-те най-влиятелни хора в света, получи аудиенция при папата, беше част от Световния икономически форум в Давос и получи номинация за Нобелова награда за мир. Доста внушително за едно малко момиче, което отказва да лети заради вредните емисии, отделяни от самолетите във въздуха, и прекоси Атлантическия океан, за да отиде на Общото събрание, с високотехнологична състезателна яхта със соларни панели и водни турбини, генериращи ток.

Самата Тунберг смята, че „виновник“ за поведението й е Синдромът на Аспергер, който й откриват, когато е на 11 години. „Иначе щях да живея като всички останали“, казва тя. Хората, страдащи от него, често проявяват маниакален интерес към дадена област. В книгата „Сцени от сърцето“, написана от родителите й – оперната певица Малена Ернман и актьора Сванте Тунберг, те разказват как се променя животът им, когато става ясна диагнозата на Грета.

Има още...


Те си спомнят, че след като е гледало документален филм за замърсяването на световния океан с пластмаса, малкото момиче ден и нощ си представяло огромната планина от боклуци. Именно тогава се ражда натрапчивата мисъл да спаси света от екокатастрофа. Малко по-късно другата им дъщеря пък е диагностицирана със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност, от който се оказва, че страда и тяхната майка. Още поводи семейството да промени начина си живот и да сложи „край на шопинга, на самолетните полети и месоядството“. Двамата родители оставят кариерите си на заден план и се отдават напълно на дъщерите си и на ролята си на екоактивисти.

Точно затова мнозина се питат дали намеренията им са напълно чисти или превръщат Грета в един добър маркетингов продукт, особено след като излизането на книгата им миналата година съвпадна с активностите на дъщеря им. Други се съмняват, че зад явлението Тунберг стоят влиятелни хора, които използват едно 16-годишно момиче като инструмент в разразилата се вълна от форуми, събрания и битки по темата за климатичните проени, глобалното затопляне, намаляването на вредни емисии и устойчивото развитие. Трети обърнаха внимание на това, че дори и самата Грета да не пътува със самолет до Щатите, екипажът на яхтата й ще се върне в Европа по въздух (а членовете на новия екипаж също ще летят до САЩ). А това отново постави под съмнение искреността и автентичността на младата Тунберг.

Въпреки това с речта си в ООН и сълзите, които видяхме, 16-годишната екоактивистка успя да ни накара да забравим за съмненията поне за малко и да повярваме, че не е само тя, а има много като нея, които не само искат да променят света, но и могат да го направят. А Грета със сигурност няма да спре дотук и независимо дали има, или не, някакъв скрит замисъл зад действията й, всички чухме гнева й.

Дали обаче онези, които трябва да го направят, се вслушаха в него, или тя отново ще трябва да се го изразява и да повтаря това, което много други не смеят да изрекат на глас? Вместо да се върне в училище и да бъде нормално 16-годишно момиче, което не се страхува от света, в който живее.

 

Грета и Арни, които ще спасят планетата