Общество

„Има работни места само на обитаема планета“

Климатичната криза се задълбочава

„Има работни места само на обитаема планета“

Снимки: instagram.com/greenpeace_bulgaria
 

“Има работни места само на обитаема планета #2030“ – този надпис се появи върху сградата на Министерския съвет на 12 октомври вечерта. Прожекцията е част от демонстрация на активисти от „Грийнпийс“ по повод предстоящото обявяване на крайна дата за поетапното извеждане на въглищни мощности от експлоатация. От екологичната организация настояват за конкретен план за енергийна трансформация у нас с предварително заложени ангажименти към заетите в сектора.

„След десетилетие отричане на действителността и фалшиви обещания за използване на въглища до 2060 г. се очаква България най-накрая да посочи крайна дата за поетапното извеждане на въглищни мощности от експлоатация“, коментират от „Грийнпийс“. Още в началото на годината еколози прогнозираха, че покачването на глобалната температура е неизбежно, затова от организацията призовават българското правителство да подпомогне човечеството да се справи с климатичната криза, като най-после предприеме мерки.

„Енергийната трансформация е изключителна възможност да се отхвърлят олигархичните централизирани модели в енергетиката, където замърсяващи производства не само тровят хората, но и ги експлоатират и заключват в омагьосания кръг на феодалната зависимост – хората са принудени да избират между чиста околна среда и прехрана за семействата си,“ заяви Десислава Микова, координатор на кампанията „Климат и енергия“ на „Грийнпийс“ – България.

Страната ни е подписала Парижкото споразумение относно изменението на климата още през април 2016 г. и като страна по договора, заедно с всички други членки на Европейския съюз, тя има ангажимента да осъществи енергийната трансформация. От организацията допълват, че тя е забавена заради „години бездействие“ – „За да наваксаме, всяко следващо правителство, служебно или редовно, носи отговорността да начертае и следва ясен план.“

За целта трябва да се изготви план за извеждане на въглищни мощности от енергийния микс до 2030 г., а на тяхно място да дойдат възобновяеми енергийни източници. Това може да е съпроводено и от договорени конкретни социално-икономически мерки като компенсации, както и да се предвиди преквалификация на заетите в сектора. Промяната ще отвори и нови работни места, които би се отразило благотворно на икономиката.

Но това ще позволи и на населени места като Перник, Димитровград и Гълъбово да навлязат в нов етап от развитието си и да се освободят от обработката на въглища, което е традиционен отрасъл в регионите. Години наред жителите им протестират срещу системното обгазяване от ТЕЦ-овете, което влияе на целия им живот. Е, всичко това може да се промени, ако българското правителство най-после изпълни ангажимента си.

Можете да подпишете петицията на "Грийнпийс" за обявяване на крайна дата до 2030 г. ТУК.

 

Мрачна прогноза – до 2050 г. Статуята на свободата ще бъде под вода