Общество

Имаме човек в... Агенция по горите!

България е сред държавите с най-много гори

Имаме човек в... Агенция по горите!

Снимка: "Да, България!"

Изпълнителната агенция по горите вече е с нов изпълнителен директор. Постът заема природозащитника Александър Дунчев, който бе част от Глобалния фонд за дивата природа WWF. Той сяда в директорския стол на мястото на инж. Мирослав Маринов, който беше на тази позиция през последните 2 години. Това е първата кадрова промяна на новия земеделски министър Христо Бозуков.

България има късмета да е сред държавите с най-много гори в Европа. Около една трета от страната ни е покрита с тях, но по информация на WWF едва 4% от тях са се запазили като “девствени гори”, които не са повлияни от човешка дейност. Ето защо е от особена важност кой се грижи за тях.

Дунчев е инженер лесовъд, доктор по горско стопанство. Популярен е сред еколозите със своите проекти за опазване на вековните гори в България и разследване на нарушенията в горите. Той работи като експерт в природен парк “Витоша”, след това продължава да се бори за каузата си в WWF.

Част е и от експертния екип на организацията "Зелени закони" и е участвал в проекти за картиране и опазване на вековните гори в Европа. През последните месеци се занимаваше с кампания за спасяването от изсичане на 3 милиона декара гори у нас, които са се самозалесили. През 2017 г. пък той бе водач на листата на "Да, България!" в Смолян и член на Изпълнителния съвет на движението.

Доскоро той беше и началник отдел в “Югозападно държавно предприятие”, част от Агенцията по горите. През миналия месец предприятието пусна мобилно приложение за използване на офлайн карта за всички горски територии в обхвата на предприятието. “Това приложение е безплатно и благодарение на него всеки ще може да се ориентира къде се намира, дори в най-затънтените гори”, разказа тогава Дунчев пред „Свободна Европа“.

Идеята му е да служи за място, в което да се подават сигнали за незаконна сеч, нерегламентирани сметища, паднали дървета, пожари и други нарушения. “Който не се борил с пожари, той не знае колко е трудно да се локализира огън. Това приложение позволява локацията да се появява директно на публичната карта на горското предприятие”, споделя Дунчев пред Генка Шикерова.

Продължава на следващата страница... 


Дунчев застава начело на Агенцията във време на ожесточени битки за природата на България. Днес например жители на община Царево се събраха на протест срещу преобразуването на терен в Синеморец, предназначен за спорт, в строителна площадка. А преди няколко дни природозащитници качиха в социалните мрежи снимки на бетонни блокчета, разположени на пясъка на плаж „Смокиня“.

Казусите по родното Черноморие продължават – на последното заседание на кабинета „Борисов 3“ точно преди подаването на оставка, правителството реши да бъде открита процедура за възлагане на концесия за част от морски плаж "Устие на река Велека". Екипът на плаж "Велека" и природозащитници организираха петиция за спиране на процедурата, която според тях е незаконна.

През февруари пък Инициативата "Зелени закони", в чийто експертен екип е бил именно новият изпълнителен директор на Агенцията по горите, внесе петиция до Европейския парламент заради заменките на гори и нищожните обезщетения. Организаторите се надяват, че тя ще принуди българските институции да „предприемат реални действия, които да доведат до връщане на държавата на едни от най-красивите кътчета по българското Черноморие и в планинските курорти".

 

Какво се случва с Карадере