Общество

Имунната ни система се справя с вируса. Политическата – не

Вирусолог разказва какво се случва с организма ни

Имунната ни система се справя с вируса. Политическата – не

Снимка: iStock

Скорошно проучване във Великобритания показа намаляване на антителата при повече от 350 000 души, което провокира учените да смятат, че имунитетът бързо отслабва само месеци след срещата с Covid-19. На следващия ден друго проучване стига до обратното заключение: при изследване на над 30 000 пациенти в Ню Йорк, мнозинството показва високи нива на IgG антитела, които обикновено неутрализират Sars-Cov-2 – вирусът, който причинява Covid- 19. Това разказва пред The Guardian Ангела Расмусен – американски вирусолог от Център за глобална здравна наука и сигурност в Джорджтаун.

Противоречивата информация буди много въпроси. Дали Sars-Cov-2 е супермощен вирус, който може да подкопае имунната система, макар тя да ни защитава толкова ефективно срещу много други патогени? Могат ли хората, които са се възстановили от Covid-19, да се разболеят отново?

Добрата новина е, че е малко вероятно да бъдем повторно заразени с коронавирус. Повечето изследвания както при пациенти с Covid-19, така и при животински модели показват, че имунният отговор на организма като към всяка друга остра вирусна инфекция. Първоначално тялото увеличава нивата на антитела, но след изчистване на инфекцията количеството на тези антитела отново спада.

Антителата се произвеждат от В-клетки, специализиран тип имунни клетки, които разпознават антигена. Когато инфекцията се изчисти, В-клетките, произвеждащи антитела, се превръщат в плазмени клетки, изпомпващи огромни количества специфични за вируса антитела, във В-клетки с памет. Тези клетки произвеждат по-ниски нива на антитела; но се задържат в организма в продължение на години. Ако бъдат изложени отново на Covid-19, те бързо се превръщат в плазмени клетки и отново започват да произвеждат високи нива на антитела.

Повечето хора, които се възстановяват от коронавируса, имат неутрализиращи антитела месеци след инфекцията, категорична е  Расмусен. Това предполага, че тя наистина предизвиква защитен имунен отговор поне за няколко месеца. За да определим колко дълго трае тази защита, за съжаление, не ни остава нищо друго, освен да изчакаме. Все пак вирусът циркулира в човешката популация от точно година и няма как да се изследва имунната устойчивост, освен ако не се изчака.

Според вирусолога трудността при справянето с вируса не е толкова биологическа, колкото психологическа: 

За да си обясним високата степен на зараза, смъртността, хроничните заболявания, заради които пациенти, изчистили инфекцията, не успяват да се възстановят от болестта, както и тежките последствия от нашето ежедневие, е изкушаващо да мислим, че вирусът е уникален патоген и никога преди не сме виждали подобен.

Всъщност неадекватните ни политики и липсата на стратегия за обществено здраве ни доведоха до мястото, където сме днес в САЩ, Великобритания и по-голямата част от Европа. Имунната ни система реагира на този вирус по начина, който очакваме; нашите политици са тези, които се провалиха с реакцията си“.

 

Трогателната германска кампания за превенция на коронавируса