Общество

Индийското момиче, което изкачи върховете на General Motors

Единственото ограничение, е времето и усилията, които искам да вложа в дадено нещо, а това ме амбицира да работя все по-усилено.

Индийското момиче, което изкачи върховете на General Motors

Имало едно време едно обикновено иднийско момиче, което растяло в бедност и ограничения. Единствената подкрепа, която получавала, била тази от майка ѝ. Когато навършила 22 години, същото това момиче решило да разбие този познат сюжет, купила самолетен билет и се озовала на другия край на света, без да предполага какво я очаква.

В наши дни

General Motors (GM) e компания, която е еталон за стандарт и традиции в автомобилната индустрия. Нормално звучи вниманието на всички да бъде привлечено, когато тези традиции биват преобърнати с главата надолу. Е, поне някои от тях.

През юни 2018 г., корпорацията със 110 годишна история обяви, че за пръв път постът на главен финансов директор (CFO) ще бъде зает от жена. Изборът не е случаен и от септември 2018 г., на директорския стол ще седне Дивия Суриядевара, досегашен вицепрезидент по корпоративни финанси. С тази своя стъпка GM става втората компания от списъка Fortune 500, в която позициите и на Chief Executive Officer (CEO), и на Chief Financial Officer (CFO) са заемани от жени.

 

 

A post shared by Clap / Slap (@claprslap) on

След това решение, всички обръщат поглед към 39-годишната Дивия и започват изпитателно да изучават нейното минало, образование и история в GM. Да, обаче тя не е парашутист, спусната от нищото. За да научи тънкостите на индустрия, за която никога не си е представяла, че ще работи, Дивия гради солидна 14-годишна кариера в корпорацията. В началото започва от анализатор и се изкачва до върха, преминавайки през 10 нива на позиции. Упорството и целеустремеността ѝ се забелязват от Генералният директор на GM, Мери Бара, която решава, че Дивия вече е готова за тази нова крачка. Бара допълва, че опитът и умението на Дивия да се справя с някои от ключовите роли във финансовите операции на компанията, носи успехи и води до стабилни бизнес резултати, постигнати през последните няколко години години. 

Коя е Дивия Суриядевара? 

Надали някой предполага, че обикновено момиче родено е в Ченай, Индия, може не само да се изкачи до този връх, а дори и да остане там. Малцина са онези, които са родени със златна лъжичка в устата, но определено тя не е сред тях. След като баща ѝ умира, всички грижи и задължения за нейното отглеждане и възпитание, падат на плещите на майка й, която трябва сама да се справя с трите си деца. Наследила борбеността на собствената си майка, Дивия разказва: "Искаше нищо да не ни пречи да получим добро образование и ни уверяваше, че ще имаме всички ресурси, така както ако имахме двама родители.". Бедността и трудните условия на живот не убиват високите очаквания на майка ѝ и резултатите не закъсняват - Дивия завършва магистърска степен по търговия в Университета в Мадрас.

Когато е на 22 години, за първи път пътува до САЩ, за да се запише в Harvard Business School, от където в последствие получава още една магистърска степен по бизнес администрация (MBA). Въпреки, че изцяло сменя средата, обкръжението и връзките си и всяко начало би следвало да е за добро, този ход не минава безболезнено. Когато попада от Индия в САЩ, освен, че трябва да свиква с това да разчита само на себе си, се сблъсква и с културен шок от новостите на средата. Допълнителен натиск оказват и студентските заеми, които изтегля, за да може да завърши.

Усилията се отплащат когато започва стажантската си програма в Световната банка. В последствие става инвестиционен банкер в UBS  и идва моментът, в който хвърля око на General Motors. Решена да върви напред, сама казва на себе си, че

Единственото ограничение, е времето и усилията, които искам да вложа в дадено нещо, а това ме амбицира да работя още по-усилено.

Бутонът "нагоре" в асансьора на успеха ѝ е натиснат и с тази мисъл, през 2013 г., става главен изпълнителен директор и главен инвестиционен директор на GM Asset Management. Докато управлява операции на GM за над 85 млрд. долара, тя поема и ролята на вицепрезидент по корпоративни финанси и така от 2015 г. започва да дели времето си в пътувания между Ню Йорк и Детройт.

Успешното жoнглиране между всички тези задачи я поставя в тогавашния списък 40 под 40 на списание Fortune

През 2017 г., според GM, Дивия играе важна роля в продажбата на Opel, придобиването на Cruise, инвестиция в Lyft и още редица сделки.

Със скоростта, с която се движи, съм сигурен, че позицията на главен финансов директор не е финалната права на отсечката Ченай - САЩ. Безстрашно момиче с такъв замах няма как да спре до тук. Просто няма! 

 

A post shared by Badass Beti (@badassbeti) on