Общество

Инвитро за жени без партньор - за Франция е новост, но не и за нас

Какви са условията за това в България?

Инвитро за жени без партньор - за Франция е новост, но не и за нас

Снимка: Danielle MacInnes/Unsplash

Една новина от Франция обиколи медиите и социалните мрежи последните два дена. Френският парламент с огромно мнозинство подкрепи закон, който за първи път ще позволи на самотни жени и лесбийки да имат достъп до медицински подпомогнато възпроизводство, по-известно като инвитро оплождане. Това беше дългоочаквана стъпка, след като страната узакони еднополовите бракове още през 2013 г.

Така шансът за създаване на пълноценно семейство с деца, а евентуално и внуци, не е запазен само за безплодни хетеросексуални двойки. Френските власти се готвят да приложат новия закон възможно най-бързо, за да могат първите деца да бъдат заченати до края на тази година. Законът не разглежда забраната на Франция за споразумения за сурогатно майчинство, при които жената износва и ражда бебе за някой друг.

В България сурогатното майчинство също е напълно забранено и се третира като действие против закона. Що се отнася до еднополовите двойки - нито лесбийките, нито гейовете у нас имат право да бъдат родители. Единственото направление, където отбелязваме по-либерално виждане, е асистираната репродукция за самотни жени.

У нас е разрешено жени без партньор да се възползват от инвитро процедури.

Това означава, че няма нужда да чакаме "принца на мечтите си", ако искаме да станем майки. Можем дори да кандидатстваме за финансиране от държавната. Така асистираните репродуктивни технологии дават надежда не само на двойките с инфертилитет, а и на необвързаните жени. Да си самотна майка отдавна не е табу и все повече жени избират да не чакат появата на идеалния партньор.

Всяка жена, ненавършила 43-годишна възраст, която е българска гражданка или със статут на постоянно пребиваваща в България, може да кандидатства за финансиране на инвитро процедура от Центъра за асистирана репродукция, ако отговаря на индикациите за получаване на финансова помощ.

За тези процедури се използват донорски сперматозоиди. В  повечето клиники можете да избирате от внимателно селектиран набор от донори спрямо техните физически характеристики, образование, хобита и интереси, които са отбелязани в личния профил на всеки донор.

При хомосексуалните двойки обаче хем е възможно, хем не е заложено в закона.

Тоест, една от партньорките може да се подложи на инвитро или вътрематочна инсемининация, да зачене, износи и роди, но детето ще бъде само нейно и пред закона "другата майка" е просто външен човек, който няма никакви права над него. Дори ако двойката е сключила брак в някоя от страните, където това е разрешено. Така на практика желаещите да станат родители се възползват от това, че процедурите са разрешени за необвързани или "самотни" жени, но връзката, в която са, си остава подмината от закона.

У нас все още еднополовите двойки нямат същите права като "традиционните" семейства. Това означава, че законен родител на детето в тази ситуация би била само жената, която го е родила и ако нещо се случи с нея, партньорката й не поема автоматично грижите за детето. Затова и една от основните цели на тазгодишния Прайд беше да се обърне внимание на правото на еднополовите двойки да сключват брак или да декларират съжителство. След това вече ще застане на дневен ред и борбата за правото да са родители. 

 

Първото инвитро бебе у нас очаква свое бебе