Общество

Иска се спешно гласуване на Закона за домашно насилие

"Ние, гражданите на Република България, представители на неправителствения сектор, жертви и оцелели от домашно насилие, членове на общността #Не си сама, настояваме законопроектът, внесен от ДБ, да бъде разгледан и гласуван в пленарна зала още през следващата седмица преди президентът да разпусне Народното събрание. Неговото приемане не може повече да се бави!"

Иска се спешно гласуване на Закона за домашно насилие

Снимка: Николай Варадинов

В последните дни на 48-то Народно събрание много законопроекти чакат да бъдат внесени за разглеждане и гласуване в пленарната зала. Според гражданския сектор обаче един от тях е различен, защото от неговото приемане зависят човешки съдби. Човешки животи също. Става дума за Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие. Затова Фондация "Будителките" пусна открито писмо за спешно гласуване на този законопроект в последните дни на парламента, преди той да бъде разпуснат в случай, че и последният трети мандат, даден на БСП, не успее да състави кабинет.

Промените в Законопроекта за защита от домашно насилие дълго време са чакани от хиляди хора – жени, деца и мъже в риск, но не само от тях. Законът е необходим и на институциите, които не могат да си вършат работата поради пропуски в сегашните законови разпоредби. А е спешна нужда от подкрепа със законови мерки, които ще разрешават повече казуси и ще се разшири обхватът на случаите, когато хората могат да потърсят защита. Нов закон за защита от домашно насилие би разширил безплатната правна помощ и би увеличил мерките за защита с акцент върху програмите за превенция - различни мерки за работа с насилниците, включително програми за справяне с агресията и контрол на гнева.

До момента Законопроектът е минал на три гласувания в комисии. Технически е възможно да мине на първо четене в пленарна зала и без другите четири гласувания, защото законопроектът е одобрен от водещата Правна комисия.

От фондация „Будителките“ настояват за спешно гласуване на този закон:

"Ние, гражданите на Република България, представители на неправителствения сектор, жертви и оцелели от домашно насилие, членове на общността #Не си сама, настояваме законопроектът, внесен от ДБ, да бъде разгледан и гласуван в пленарна зала още през следващата седмица преди президентът да разпусне Народното събрание. Неговото приемане не може повече да се бави!"

Законопроектът събира прах от миналото Народно събрание

 

Законопроектът е готов още от предното Народно събрание като негов основен двигател беше предния министър на правосъдието Надежда Йорданова. В интервю за „Момичетата от града“ тя сподели, че в настоящите текстове от законодателството има абсурди като това, че може да има издадена ограничителна заповед, но насилникът да има законно притежавано оръжие, с което жертвата може да бъде застреляна от разстояние.

 

Според Йорданова, важен момент е, че промените в Закона за домашното насилие акцентират върху програмите за превенция и различни програми, които да бъдат финансирани от държавата. Различни мерки за работа с насилниците, различни програми за справяне с агресията и контрол на гнева, както и съставяне на регистър на насилниците.

Дългият път на законопроекта в комисиите

В четвъртък депутатът от „Демократична България“ Кремена Кунева сигнализира за трудното прехвърляне от комисия на комисия на текстовете за Закона за домашното насилие и претупването на медиацията като задължителна част от справянето с домашното насилие.

Според Кунева, промените са ужасно нужни и много закъснели и новите текстове разширяват обхвата на закона с цел защита на жертвите. Освен това се създават и механизми за превенция и орган, който следи за координацията, мониторинг и оценките на държавните политиките в тази насока.

„Бях в истински шок от становищата на някои религиозни НПО и не знам как да ги нарека, себе си определиха като адвокати от Софийската градска колегия, които не просто не подкрепиха закона по причини юридически, а си позволиха да говорят буквално от името на жертвите. Жертви, които съм сигурна нито са виждали, с които не са работили, нито самите те са били и никога не им пожелавам да бъдат. Но много разбирайки от темата“семейство”.

Кунева изтъква, че за 2021г. официално регистрираните жертви на домашно насилие са 27 557! За изминалата година издадените заповеди за защита са 3244, от които за незабавна защита - 2290.

Пострадалите жени са 2816, а мъжете -  380.

Умишлените убийства на жени са 59, от които 33 жени и 26 мъже.

Спрямо 2019 г. ръстът е почти 30% като в това не включва опитите за убийства или телесните повреди, довели до смърт.

Всеки може да подпише петицията, която наистина има спешен характер за доброто на всеки от нас:

А ако следите това, ето още по темата: