Общество

Испания по време на пандемия – и такива пътешествия съществуват

Поглед към един от най-пострадалите отрасли, туризма с етикет Covid-19

Когато реших да замина за Испания, околните ме обявиха за луда. Постоянно ни заливаха информации за това как тя е една от най-пострадалите от Covid-19 страни, колко са смъртните случаи, какви са засилените им мерки. Осъзнавах, че не отивам на мечтана почивка, но тъй като беше единственият ми вариант за пътешествие от много време насам, а и новините за положението в България не бяха по-оптимистични, предприех това приключение.    

Първа точка – Барселона, втора – Матаро, крайбрежен туристически град, където – разбира се – всичко туристическо беше затворено, освен плажа, но на него хората също бяха с маски. 

Мерките в Испания

Държавата, известна със свободолюбивия нрав на своите жители, не се шегува с превенцията и контрола. Всичко е затворено. Няма начин да изпиеш едно кафе в някое заведение, нито да хапнеш паеля в уютно ресторантче с гледка към Средиземно море. Възможно е единствено да поръчаш нещо за вкъщи, в нашия случай – за хотела, което не е най-вълнуващото нещо за един турист, но поне, при повече късмет, гледката към морето поне е на лице.

Затворени са музеите, галериите и голяма част от магазините, а всички културни прояви са отменени. По La Rambla в Барселона все пак има хора, но смешно малко, в сравнение с обичайното. Култовият пазар La Boqueria работи с 25% от капацитета си. В Матаро се намира първата конструкция на Гауди, но не успяхме да й се насладим, защото е част от музея на града, затворен поради извънредното положение. Може би единственото положително е, че цената на сувенирите е намалена с 50%.

Спазва се дистанция, избягва се скупчване на хора, навсякъде има дезинфектанти и знаци, напомнящи да се носи маска. Навсякъде – на открито, на закрито, в транспорта, по крайбрежната алея и на самия плаж. Йонните пари също се вдишват през маска. Маска имат дори паметниците – на шега, къде за да се вписват в променената околна среда.

Плажовете в Испания

Пандемията, карантината и страхът не спират испанците (и туристите, но те действително не бяха много, предвид извънредното положение) да се насладят на слънчевите лъчи, защото там такива поне има. Времето е толкова топло, че един ден изброих 9 сърфисти в морето. Махнаха маската, чак когато вече бяха облекли неопреновите костюми, миг преди да се запътят към покоряването на вълните.

Посетихме и нудистки плаж. Интересно е – чисто голи хора, които носят единствено маска на лицето си. Истината е, че при наистина добра дистанция, човек се чувства сам с морето и маските понякога падат. Това обаче никога не се случва по улиците или по кея например. Няма натрапчиво полицейско присъствие, но правилата се спазват. Не чрез сурови санкции, а чрез разбиране. Веднъж, вървейки по тротоара, бях смъкнала моята, защото говорех по телефона и отсрещната страна не ме разбираше добре. Покрай мен мина полицейска кола, намали и учтиво ми направиха знак да сложа маската. Сложих я, благодарих, това е. Възможно е.

Спорта в Испания

Единственото изключение за носене на маска е по време на спорт. А испанците спортуват! Изненадващо много. Не вярвам всичкото това тичащо и трениращо население да го прави, само за да заобиколи заповедта за носене на маска. По дългата крайбрежна улица постоянно има хора, които тичат, карат колела и ролери или танцуват. Практика е един треньор да ръководи между 4 или 10 души, които правят упражнения под негово наставление. Той или тя е с маска, защото не спортува в момента активно, а хората, които тренират са свалили своите маски, съсредоточени в преследването на перфектна форма. Вероятно не спортуват само за извайване на мускулатурата, а и защото знаят, че движението е здраве. Нещо безкрайно полезно във време, когато целият свят търси стратегия как да се опази здрав. 

Летищата по време на извънредно положение

Самото пътуване в двете посоки не се различаваше много от пътуването, каквото беше преди Covid-19. Или поне не беше толкова затруднено, колкото да отидеш в Гърция например. Не беше необходимо да доказваме, че не сме носители на вируса чрез тест (въпреки че от 23 ноември вече ще се изисква удостоверение за отрицателен PCR тест от български граждани). За влизане в Испания попълнихме специална декларация, предоставят я принтирана, но има и добре разработено приложение и след попълване на всички данни, навсякъде се минава само с показване на QR кода от него. 

В самолета всички са с маски, освен тези, които консумират нещо от предложенията на стюардите. Ограничено е ставането по време на полет и за посещение на тоалетната е необходимо да повикате някой от кабинния екипаж, който да ви придружи. Това не се спазва стриктно. На самите летища измерването на температурата е задължително, но не забелязах някой пътник да бъде спрян.

При кацане в България никой нищо не ни попита. За момента няма задължителна карантина след пътуване в Испания, но не бих се уповавала дълго на тази мисъл. Затова и някак ми стана топло (макар и на драстично по-ниски градуси) и уютно, когато се прибрахме в София. Все пак – ако ще бедстваме без вкус, обоняние и сили – нека е на родна земя. Но благодаря, провидение, за това "без значение от пандемията" пътешествие! 

 

Вижте и най-красивите плажове по света