Общество

Исторически напредък: одобрена е първата ваксина срещу малария

Това е и първата ваксина, разработена срещу всяка болест, причинена от паразит.

Исторически напредък: одобрена е първата ваксина срещу малария

Болно от малария дете в Етиопия

Снимка: Rod Waddington/Wikimedia Commons  

Световната здравна органиpзация за пръв път препоръча ваксина срещу малария, с която се очаква всяка година да бъдат спасявани стотици хиляди човешки животи. 

Създаването на ваксина срещу маларията след повече от един век опити е сред най-големите постижения на медицината, пише BBC. Очаква се с прилагането й да бъдат спасени десетки хиляди деца по света, основно в Африка – през 2019 г. болестта е отнела живота на 409 хиляди души по света. А в Африка са починали 260 000 деца. Това е и първата ваксина, разработена срещу всяка болест, причинена от паразит.

Ваксината RTS, S се оказа ефективна преди шест години, а след успеха на пилотните имунизационни програми в три страни – Гана, Кения и Малави – СЗО обяви, че трябва да бъде достъпна в цяла Африка на юг от Сахара, както и в някои други региони с умерено до високо предаване на малария.

 

Генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус каза, че това е "исторически момент", пробив в науката, детското здраве и борбата с болестта.

Ваксината RTS,S има ефективност от около 36%, одобрена е за поставяне в Африка срещу най-често срещания там и най-смъртоносен вариант на причиняващ малария паразит – Plasmodium falciparum (съществуват обаче повече от 100 вида маларийни паразити). Проучванията от 2015 г. показват, че тя може да предотврати около четири на 10 случая на малария, три от 10 тежки случая и да доведе до намаляване на броя на децата, нуждаещи се от кръвопреливане, с една трета.

Освен това разработеният от фармацевтичния гигант GSK препарат няма да замени всички други мерки за борба с маларията, а ще се използва заедно с тях, за да се постигне целта – нулева смъртност от малария. И със сигурност ще е основата при разработването на по-ефективни ваксини.  

Защо борбата с тази болест е толкова трудна, прочетете на следващата страница...


Маларията – плашеща и страшна

Маларията, туберколазата и СПИН са три от най-смъртоносните инфекциозни заболявания – заедно убиват 2,4 милиона души всяка година, като единствено туберкулозата е причина за 1,5 милиона смъртни случая. 

Изследване на Националната програма за ликвидиране на маларията в Нигерия в Абуджа и Imperial College London, публикувано в Nature Medicine, показва, че 779,000 души са изложени на риск от смърт от малария в Африка, южно от Сахара, през 2020 г., като болестта убива предимно бебета и малки деца. За да се изгради някакъв имунитет, който дори само да  намалява шансовете от тежко боледуване, са необходими години на многократно заразяване.

Защо борбата с тази болест е толкова трудна 

Маларията се причинява от паразит, който е много по-коварен и сложен например от вируса, който причинява Covid.  Той се развива, за да избегне имунната система и има сложен жизнен цикъл – трансформира се в различни форми и в комарите, и в човешкото тяло. 

В момента се тестват и други ваксини срещу малария. Една от тях е разработена от изследователи от Университета в Оксфорд и показва 77 % ефикасност в ранните клинични тестове, но според The Guardian по-сериозните и по-мащабни изпитания започват едва сега. Междувременно в края на юли  Biontech обяви, че разработва иРНК ваксина срещу малария, като тестовете ще започнат следващата година. За създаването на препарата се използва същата РНК-технология, с която за рекордно кратко време беше създадена ваксина срещу коронавируса.