Общество

Италия каза "не" на лабораторно добитото месо

Това е голям успех в защита на италианските културни традиции, смятат от дясно-центристкото правителство, което изтъкна, че най-важно е здравето на нацията

Италия каза "не" на лабораторно добитото месо

Произходът на месото е важно да се проследява

Снимка: GettyImages

Италианското дясно-центристко правителство подкрепи закон, който ще забрани производството на месо в лабораторни условия и други синтетични храни. Мотивите са, че Италия иска да запази кулинарните си традиции, но повече от всичко иска да опази здравено на нацията. Ако законът бъде одобрен, нарушителите на правилата за производство на храни ще трябва да заплатят глоба до 60 000 евро за всяко доказано провинение.

Забранителната мярка идва след поредица от правителствени постановления, които забраняват използването на брашно от насекоми като щурци и скакалци в пица или паста. Министрите цитираха прочутата в цял свят средиземноморска диета, тръгнала от Италия. Във вторник министрите одобриха мерките, които забраняват синтетичните храни, произведени от животински клетки, без да се убива животното. Методът се основава на генното инженерство и клонирането, което в много страни все още не е легално, но вече се прилага със заобикалящ внос на суровини като синтетично мляко и лабораторно произведена риба във вид на парчета в консерва.

Фермерското лоби в Италия похвали хода на правителството, но той беше удар за организациите, които защитават хуманното отношение към животните. За тях лабораторно- произведеното месо е решение на проблема, а и изтъкнаха други ползи на този вид производство като по-добрата му екологичност и по-малко въглеродни емисии при производството.

През последните месеци Coldiretti и други селскостопански лобита събраха половин милион подписа, призовавайки за защита на „естествената срещу синтетичната храна“, премиерът Джорджия Мелони също е сред подписалите.

„Можехме само да отпразнуваме мярката, която поставя нашите фермери на преден план не само по отношение на интереса на производителите, а и в защитата на потребителите“, каза Мелони на флашмоб, организиран от Coldiretti пред офиса й в Рим.

Депутатите от партията на Мелони заявиха: „Лабораторните продукти не гарантират качество, защита на италианската традиция, нито на италианската храната и виното, които са част от нашите традиции като нация."

Снимка: Thomas Vogel / Unsplash

След САЩ е ред на ЕС да одобри синтетичните храни

Миналия ноември „след внимателна проверка“ Агенцията по храните и лекарствата на САЩ разреши консумацията на клетъчно култивирано пиле за целите за изхранване на хората. През 2020 г. Сингапур одобри лабораторно отгледаното пилешко месо да се използва в хапки, което даде път този вид произведено месо да се добива и изнася в чужбина под различни наименования.

Досега в рамките на ЕС не е разрешено добиването на такъв вид месо, но Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) даде ясно да се разбере, че клетъчно-базирано земеделие като култивирано месо „може да се счита за обещаващо и иновативно решение за здравословно изхранване и екологично приятелски хранителни системи“.

Италия - последният мохикан срещу лабораторно добитата храна 

Аналитазорите обаче не са оптимисти, че Италия ще може да спре лабораторно добитото месо, след като ЕС го одобри, а лобитата имат голям успех в прокарването на легализацията му. Това ще стане възможно, след като Брюксел одобри лабораторно добитите продукти като месо и мляко и разреши свободното движение на стоки и услуги в рамките на държавите членки.

Международната организация за защита на животните (Oipa) подчерта, че произведеното в лаборатория месо, макар и да идва от животински клетки, е „етична алтернатива“, която не вреди на хуманното отношение към животните, устойчивостта на околната среда или безопасността на храните.