Общество

Избираме нов парламент. Какво е новото на тези избори?

Да направим разумен и обмислен избор във важния ден

Избираме нов парламент. Какво е новото на тези избори?

снимка: Pixabay/ mohamed_hassan

Тази неделя взимаме важно решение. Избираме новите 240 народни представители в 46-то Народно събрание. От съществено значение е да гласуваме за този, за когото смятаме, че ще представи нашите интереси по правилен начин. Бъдещето и нормалността зависят от действието, което ще предприемем днес. Да го направим разумно и обмислено, за да имаме право да изказваме мнението си гласно впоследствие.

Изборният ден започна в 7.00 часа и приключва в 20.00 часа, а ако има струпване на желаещи да гласуват в отделни секции, може да бъде удължен до 21.00, но не и по-късно.

Право да гласуват имат всички български граждани, навършили 18 години към 11 юли 2021 г., без поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода. По данни на ЦИК лицата, които могат да гласуват, са 6 789 605.

Карантинираните заради COVID-19 ще могат да подават заявление за гласуване в подвижна урна и в деня на изборите. Хората с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят правото си на глас в избирателна секция, могат да подадат в съответната община заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия. Към заявлението се прилага копие от документ на ТЕЛК (НЕЛК).

Всички български граждани могат да проверят по електронен път номера и адреса на избирателната секция. Справката може да се направи в сайта на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО), както и със есемес на номер 18429 на цена 0,25 лв. без ДДС.

В текста на есемеса се изписва единствено ЕГН и системата връща съобщение с номера и адреса на избирателната секция. Справка може да се направи и на телефон 0800 1 4726, който е безплатен за цялата страна.

Ако не сте сигурни в кой Многомандатен избирателен район (МИР) е секцията, в която имате право да гласувате, може да проверите на сайта на Централна избирателна комисия.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

(@zdravolina)

Какво е новото на тези избори?

Въпреки краткия си живот, 45-то Народно събрание успя да приеме някои промени в Изборния кодекс, които ще бъдат приложени за настоящия вот.

Новите правила, които влизат в сила в ИК във всички 9400 секции (от общо 11500) в страната с над 300 регистрирани избиратели ще се гласува с машини. Процесът не е труден и става за секунди. Необходимо е да поставите предоставената карта в машината с чипа нагоре и напред и на екрана ще се появи пълният списък от кандидатите за следващия парламент. Бюлетината се състои от две страници - на първата са номерата на партиите от 1 до 13, а на втората - от 14 до 23 плюс опцията "Не подкрепям никого". Втората страница се отваря с натискане на полето "Следващ". От дясната страна са кръгчета с номера от 101 нагоре, където може да се отбележи преференция за кандидат. Маркирате избора си. След като сте го направили и го потвърдите, машината ще разпечата лист, който трябва да прегънете на две и да пуснете в урната, а картата трябва да се върне на секционната комисия.  В случай че сте допуснали грешка, можете да направите корекция с бутона "Промени избора".

Вот с хартиена бюлетина ще се допуска само в секции с под 300 регистрирани избиратели или след установено нарушение при машините, като единствено Централната избирателна комисия ще има право да се произнесе дали електронното гласуване може да бъде заменено с хартиено.

Друга добра новина е, че тази година за първи път няма да има ограничение на секциите в страните извън Европейския съюз, което ще спести дългите опашки във Великобритания, Турция, САЩ и Канада. За българите в чужбина са разкрити 791 избирателни секции в 69 държавни. Най-много подадени заявление за гласуване извън страната има от българите във Великобритания (13796), Турция (24640) и Германия (10396).

Вчера стана ясно, че във всички 9400 секции (от общо 11500) в страната с над 300 регистрирани избиратели ще бъде въведено и видеонаблюдение.

Тази година пет международни медии ще отразяват българския вот - Агенция Франс прес, Ройтерс, Асошейтед прес, Ал Джазира Великобритания и македонският Канал 5.

 

"Отиди да гласуваш": Послание на няколко езика към българите