Общество

Изложбата „Будителките“ възражда спомена за 15 видни българки

Будителките

Българските будителки и тяхната роля в изграждането на съвременното българско общество – това е темата на изложба, която беше открита в навечерието на Деня на будителите на Източната порта на Сердика (подлеза на Президентството).

Ние, "Момичетата от града", с подкрепата на Столична община и зам.-кмета по направление „Култура, образование и младежки дейности“ Мирослав Боршош, ви каним да се запознаете с живота и делото на 15 бележити българки, изиграли огромна роля за пробуждането на нашите сънародници след Освобождението, сред тях – Екатерина Каравелова, Евдокия Филова, Люба Кутинчева, Елисавета Консулова-Вазова, Мара Белчева. Надсловът на изложбата е „Жените, които променят историята“. 

"Проектът възражда спомена за българките, които играят ключова роля в осъзнаването на българското общество между 1878 и 1944 г. Създавайки обща памет за тяхната роля в изграждането не само на тяхната епоха, но и на съвременното българско общество, ние подбуждаме към откровен разговор за мястото на жената в историята и съвремието", казват Левена Лазарова и Косара Чигирева, създателки на независимия женски сайт "Момичетата от града", за които "Будителките" е много специален и личен проект

Изложбата се състои от 15 пана, които разказват техните лични истории и които показват някои уникални, непоказвани досега, фотографии.

Автор на текста е Елица Павлович, а дизайнът е дело на Албена Лимони

Успоредно с тази експозиция ще тече и мултимедийна изложба, която ще представи проекта на терминалите на Летище София, където гражданите и гостите на столицата ще могат да видят наследството на българските будителки на български и на английски език.   

15-те личности, включени в инициативата, са разпределени в 5 категории:

• Изкуство: Бистра Винарова-Радева, архитект Виктория Ангелова-Винарова и Елисавета Консулова-Вазова
• Наука: Анастасия Тошева, Евдокия Филова и Елисавета Карамихайлова
Общество: Екатерина Каравелова, Констанца Ляпчева и Люба Кутинчева
Красота: Пелагия Видинска и Теодора Пейкова, Юлия Малинова
Литература: Ана Карима, Екатерина Ненчева и Мара Белчева

 

*Проектът се осъществява със съдействието на Столична община, Античен  културно-комуникационен комплекс “Сердика“, Регионален исторически музей – София, Държавна агенция „Архиви“.