Общество

Как 40 хиляди души посетиха НОЩ Пловдив, а България пак показа, че когато иска, може

За пръв път събитието продължи не една, а три вечери.

Как 40 хиляди души посетиха НОЩ Пловдив, а България пак показа, че когато иска, може

НОЩ Пловдив няма особена конкуренция в полето на мултижанровите фестивали у нас, затова просто счупи собствения си рекорд – за пръв път продължи не една, а три вечери, като събра повече от 40 хиляди души, с което показа, че с много труд, много ентусиазъм и точните хора и у нас могат да се случват културни събития на високо ниво. 

В тринайсетата година от съществуването си фестивалът отвори 75 места за изкуство, на които видяхме неочаквано разнообразни артистични изяви.

Акцентът тази година падна върху откриването на ново галерийно пространство на мястото на стария Детмаг "Снежанка", където до края на месеца може да се види юбилейната изложба "ТУК НАВСЯКЪДЕ", подредена от културолога Владия Михайлова. След това бившият магазин ще продължи да живее като галерия, което е много хубава новина!

В града се заговори и за Фонтана с пеликаните, от който на 15 септември бликна диетична кола. Артистичното хрумване на Майк Буше е натоварено със сериозна идея – зад скулптурата "Любовно гмуркане (диетичен пеликан с пяна)" стои неговият интерес към "могъществото на масовата индустрия за производство на образи, прилагането на поведенчески модели и социалния контрол" (SARIEV Contemporary е домакин на първата самостоятелна изложба на Буше в България, която може да се види до края на октомври).

Не обичаме да казваме "гости от цял свят", но е радващо, че НОЩ Пловдив става все по-привлекателно място и тази година в събитието взеха участие артисти от Финландия, Франция, Испания, Австрия, САЩ, Израел, Южна Корея.

Видяхме Пловдив през AR очила в проекта на Аделин Швайцер AR2.0 Alphaloop. Видяхме разпръснати из целия град малките циментови фигурки на Исаак Кордал, а едно от най-посещаваните места на фестивала беше Creative Media Lab., където Мери Франк представи огромния аудио-визуален пърформанс SEED.

16 хиляди души изпълниха Античния театър за концерта на "Фортисимо Фамилия" под диригентството на Максим Ешкенази и с участието на Софийската филхармония. На официалното парти на Absolut пък излязоха не кои да е, а братя Аргирови, при това заедно с австриеца DJ Stefan Obermaier. Зад тази изненада също стои голяма идея – глобалната платформа на Absolut "Create A Better Tomorrow Tonight" преминава в България под мотото #дасечувамеповече и има за цел да събере на една сцена артисти от различни музикални стилове.

Традиционната програма на фестивала предложи достъп до множество изложби и експозиции в пловдивските музеи и галерии. Тук не можем да не отбележим изложбата "Живи разкази" в Регионалния етнографски музей, която представи двайсетте реставрирани картини, резултат от кампанията на НОЩ Пловдив "Да върнем картините в музея". 37-те дарители се срещнаха за пръв път с произведенията малко преди официалното откриване на изложбата. 


Музеят на авиацията предложи "космическа храна" на избрани с томбола посетители в рамките на темата "Космос", а Регионален исторически музей-Пловдив отвори вратите на ново крило, където гостите се запознаха с историята на банковото дело в България чрез богата колекция предмети и документи в изложбата "Зад вратите на трезора" на ОББ. 

Това беше НОЩ Пловдив тази година. Три страхотни вечери с приятели, 120 безплатни събития, 75 места, на които хората можеха да се докоснат до изкуството и да се откъснат от ежедневието. И спомени, които ще ни накарат догодина пак да отидем!