Общество

Как Covid-19 засегна жените в Европа

Кризата засилва неравенствата между половете в ЕС

По повод на Деня на жената – 8 март, Европейският парламент подчертава ключовата роля, която играят жените по време на кризата с коронавируса. 

В болници, домове за специални грижи и в отделните домакинства жените са тези, които водят битката срещу пандемията от Covid-19. В други сектори жените заемат несигурни работни места, които са заплашени от изчезване вследствие на кризата. Освен това затварянето вкъщи доведе до ръст на домашното насилие. Тези проблеми и неравенства изискват спешни решения.

Европейският парламент ще отбележи Деня на жената с дебат по време на пленарната сесия на 8 март и със специални събития в дните преди това.

Още 60 години до равенство

Социално-икономическото отражение на кризата заплашва постигнатия напредък относно равенството на половете в ЕС и отвъд него. Пандемията може да доведе до изпадането на още 47 милиона жени и момичета в бедност по света.

Миналата година бе отбелязана 25-ата годишнина от приемането на Пекинската декларация на ООН, посветена на правата на жените. Равенството на половете обаче далеч не е факт.

Индексът на Европейския институт за равенството на половете за 2020 г. показва ограничен напредък - коефициентът за ЕС е 67,9% (100% би означавало пълно равенство), но с това темпо жените в Европа ще се радват на пълно равенство след поне 60 години. Показателят за България е под средния за ЕС.

Жените на първа линия

От 49 милиона, които са заети в сектора на оказване на грижи в ЕС, около три четвърти са жени. Те са сред хората, които са в най-голяма степен изложени на вируса.

Най-голям е дисбалансът в Латвия, където 88% от работещите в здравеопазването са жени. В България делът на жените в този сектор е 76%, колкото е и в ЕС като цяло.

Жените са мнозинство от заетите и в други сектори, които останаха отворени по време на пандемията – например в сектора на продажбите и при грижите за деца. Около 82% от касиерите в ЕС са жени; делът им сред чистачите по домовете достига 95%.

Несигурност на работните места

Около 84% от работещите жени са заети в сектора на услугите, който беше силно засегнат от кризата с Covid-19. Това означава, че рисковете част от тях да загубят работните си места, са по-големи. Ограниченията повлияха и на други професии с висок дял на жените –  предучилищни грижи, секретарска и домакинска работа.

Над 30% от жените работят на непълен работен ден. Много жени са заети и в неформалната икономика, в която липсва защита на трудовите и осигурителните права. Ако дете или възрастен роднина се разболее, грижите обикновено са отговорност на жените. Затварянето на училища в кризата ги затрудни допълнително, дори при работата от вкъщи.

Насилието - пандемия в пандемията 

Около 50 жени в ЕС губят живота си всяка седмица вследствие на домашно насилие. Нещата се влошиха допълнително по време на пандемията, а ограниченията направиха още по-трудно за жертвите да потърсят помощ.

В същото време засиленото използване на интернет доведе до увеличаване на тормоза и насилието, основано на пола, в дигиталното пространство, както и на сексуалната експлоатация на деца и особено на момичета онлайн.

Някои страни в ЕС предприемат допълнителни мерки срещу насилието, основано на пола, по време на пандемията. При нас най-сетне се бе разписан добър проектозакон, сега се надяваме и да бъде приет. 

Денят на жената в Европейския парламент

През 2021 г. Европейският парламент отбелязва Международния ден на жената с пленарен дебат на 8 март, а Комисията по равенството на половете организира събитие на 4 март под надслов "Силни сме: жените начело на борбата с Covid-19".

Конференцията ще бъде открита от председателя на Европейския парламент Давид Сасоли и от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен и ще бъде водена от председателя на парламентарната комисия за равенството на половете Евелин Регнер. Сред участниците ще бъдат еврокомисарят Хелена Дали и президентът на Гърция Екатерини Сакеларопулу.

В рамките на срещата ще се проведе дискусия за уроците от кризата, по време на която жени на различни позиции – политически лидери, здравни експерти и активисти за равенство на половете, ще споделят опита си и съвети за овластяване на жените. Гледайте на живо на 4 март от 10 часа българско време.

Ден по-рано ще се проведе семинар за жените в научната област и в оказването на грижи. Той ще събере изследователи от фармацевтичната индустрия, здравни и социални работници, експерти и депутати. Гледайте семинара на 3 март от 10:30 часа българско време.

На 8 март председателят на парламентарната комисия по равенството на половете Евелин Регнер ще отговаря на живо във Фейсбук на въпроси за правата на жените в ЕС и как се промени положението в резултат от пандемията. Включете се на живо на 8 март от 12 часа българско време.

Участвайте в дискусията в социалните мрежи с хаштагове #IWD2021EP, #IWD2021 и #InternationalWomensDay.

 

Жени на ръководни длъжности: има такива, но дебатът продължава