Общество

Как да се справим с коликите

В този текст ще обърнем внимание на някои практики, които могат да доведат до сериозно облекчение

Как да се справим с коликите

В рубриката "Хранене за здрави деца и мислещи родители" нутриционистът Магдалена Пашова ще ни запознае с правилното хранене като извор на здраве за деца и родители. След като миналия път Маги ни разказа как да се справим със злоядите деца, днес ще ни запознае с темата за появата на колики при бебетата.

Радостта от появата на бебе често пъти преминава в безпокойство, тревожност и безсъние с появата на коликите. Всички родители, преминали през този период, значат колко травмираш може да е той.  И макар да няма универсален лек, който еднакво бързо и ефикасно да спира коликите при всички бебета, в този текст ще обърнем внимание на някои практики, които могат да доведат до сериозно облекчение.

Преди това обаче да уточним:

Какво представляват коликите?

И така, нормално е новороденото бебе да плаче. По този начин то подава сигнали, ако е гладно или мокро, ако му е топло или студено, ако изпитва дискомфорт. Ако обаче сме се погрижили за всички нужди на бебето, а то продължава да плаче дълго и неутешимо, вероятно става въпрос за колики.

Според някои, дефиницията на коликите е закодирана в тройното правило: плач по 3 часа на ден, поне 3 дни в седмицата в 3 последователни седмици.

При повечето бебета коликите причиняват:

- продължителни епизоди на силен плач, често пъти в сходни часове на денонощието
- неутешим плач без видима причина
- извиване на гръбнака, стискане на юмручета, присвиване на крачета към коремчето и други необичайни пози

Какво причиняват коликите?

На този въпрос няма еднозначен отговор. Според някои причина е недоразвитата храносмилателна система, според други - наследени алергии, развиваща се нервна система или дори неосъзната реакция спрямо напрегнати и нервни родители и т.н.

[[quote:0]]

Затова и съветите как да се справим с коликите са също толкова многообразни - от затопляне на коремчето до извеждане на чист въздух, от гушкане кожа-до-кожа до масажи, движение, пускане на успокоителни, "бели" шумове и други.

И ако някои методи работят за едни, при други ефектът е нулев. Затова единственото решение е експериментирането. Много важна стъпка преди това обаче е прегледът от педиатър, който да потвърди, че става въпрос за колики, а не за друг проблем.

В случай, че наистина се касае само за колики, е важно да се обърне внимание на начинът на хранене на майката и на бебето. Ето какво е добре да опитате:

Консултирайте се консултант по кърмене

Не е изключено коликите да са причинени от анатомичен проблем, който пречи на бебето да суче правилно като цепки на устната и небцето, къса юздичка на езичето, изместена долна челюст. Повечето педиатри не обръщат внимание на подобни проблеми, затова е добре да потърсите помощ от консултант по кърмене.

Важно е да се уверите, че бебето ви получава достатъчно "задно" мляко, което съдържа повече мазнини, подпомага храносмилането и гарантира ситост. Ако изхождането на бебето е зеленикаво на свят, пенесто или съдържа слуз, това може да е знак, че не получава достатъчно "задно" мляко, което на свой ред причинява храносмилателен дискомфорт. Причината може да бъде неправилно кърмене или свръхлактация.


Променете начина си на хранене

Диетата на кърмещата майка може сериозно да повлияе храносмилането на бебето. Недоразвитата му храносмилателна система може да реагира на различни хранителни протеини, които преминават от храната на майката в кърмата й. Сред храните, които най-често причиняват колики и дискмофорт са млечните продукти, глутена, яйцата, морските дарове, цитрусите, кофеина и пикантните храни. За да разберете дали влияят на бебето ви, е необходимо да ги отстраните от менюто си за минимум 3 седмици, за да дадете възможност да се изчистят от тялото и кърмата ви. [[quote:1]] В същото време е важно кърмещата майка да приема пълноценна и балансирана храна, за да синтезира тялото й достатъчно богато и хранително мляко. В този смисъл спирането на която и да е хранителна група следва да бъде адекватно заменено с други храни, а не менюто на майката да се свежда до картофи, ориз и сухари, което често се случва и което води до изтощение на нейния организъм, без да предизвика желания ефект у бебето, което не получава хранително мляко и продължава да изпитва дискомфорт.

Подкрепете храносмилането си и това на бебето

Задържан в червата газ, затлачен храносмилателен тракт и естественият бебешки рефлукс могат да бъдат причина за по-сериозни колики.  Семена от копър, както и лайка, джинджифил и мента, приемани под формата на чай от майката, облекчават дискомфорта при някои бебета.

При сериозни колики е добре да се опита също с подходящи пробиотици, приемани и от майката и от бебето. При избора на бебешки пробиотик е добре да се има предвид, че не всички пробиотични щамове повлияват състоянието на колики и затова потърсете продукт с щамове, за които има клинични тестове, доказващи ефективността им при колики. Такъв е например щамът L.Reuteri, който може да бъде открит в някои бебешки пробиотици. [[more]] От хомеопатичните средства много бебета се повлияват добре от Шуслерова сол 9 Natrium phosphoricum, която се приема по половин таблетка, разтворена в кърма след всяко кърмене. Даването на соли или други хомеопатични средства е добре да се консултира предварително с педиатър или хомеопат.

За автора:
Магдалена е хранителен терапевт. Работи предимно с жени – бъдещи майки, жени с фертилни проблеми, със заболявания на репродуктивната система или просто с дами, които искат да се хранят по-добре и да повишат качествотo си на живот. Научете повече на www.magipashova.com