Общество

Как да се справим с тревожността от Covid-19?

Ето какво ни я причинява и как да си помогнем

Прекаленото следене на медии и постоянното напомняне, че Covid-19 е тук и може да почука на нашата врата във всеки един момент, ни поставя в едно непрестанно положение на дискомфорт. Сякаш сме в очакване кога и къде ще бъдем покосени от него. Брифингите на всеки няколко часа също допринасят за възникването на смут в населението и допълват "епидемията" от страха. Той в никакъв случай не е необоснован, защото наистина е лесно да се изплашите, когато видите появата на драстични промени в досегашния ви начин на живот и се сблъскате с несигурността, породена от въпроса: "А сега какво ще се случи? Дали животът ще бъде същия като преди?". В доста случаи паниката и неизвестността от случващото се биха могли да предизвикат по-голямо напрежение дори и от самия вирус. 

За ума несигурността се равнява на опасност. Ако мозъкът ви не знае какво се "крие" зад ъгъла, той е в постоянен режим на готовност да ви предпази от евентуална вреда и винаги нащрек за "най-лошото", което може да се случи. Чакането вкъщи на решение на ситуацията със сигурност може да ви изнерви още повече, защото не знаете кога ще бъде намерено то и как ще излезем от цялата ситуация, в която сме попаднали. В тази връзка още в първия ден на извънредното положение се появиха много споделени пространства в социалните мрежи, в които хората споделят как прекарват времето си у дома, а също така страници и групи, в които всеки, който има нужда може да се обърне за безвъзмездна психо-социална помощ. Една от тези страници е Crisis Suppoart Team LZ, която преди няколко дни публикува следното съобщение: 

#ВкъщиЗаедно пък стана доста популярно онлайн споделено място във фейсбук по време на карантина, което отправя апел към хората в период на физическа и социална изолация да останат виртуално свързани и да споделят какво ги вълнува по време на него. В групата се споделят всички преживявания, съвети от специалисти и предложения за това как да се забавляваме в домашна обстановка. 

Междувременно по входовете на много сгради се появиха съобщения, чиято цел е по-младите да помогнат на по-възрастните или на хора, които имат нужда от съдействие по време на периода на изолация за закупуване на хранителни продукти или пък лекарства. В много от поставените бележки пишеше: "Не се страхувайте! Ще се справим заедно!" и "Ако имате нужда да поговорите с някого за всичко, случващо се, ние сме насреща!". Подкрепата, която оказваме един на друг в подобни кризисни ситуации, е от огромно значение за спокойствието на всички нас. Когато знаем, че има кой, било то и обикновен човек, без да е професионалист по темата, да ни помогне, преодоляването на дните на изолация е по-леко и ненапрягащо. А какви бележки се появиха по входните врати на сградите, можете да видите в галерията ни. 

 

Уплаши ли звездите коронавирусът?