В рубриката "Хранене за здрави деца и мислещи родители" нутриционистът Магдалена Пашова ще ни запознае с правилното хранене като извор на здраве за деца и родители. След като миналия път Маги ни разказа за детокс ваната за деца, днес ще ни запознае с темата за злоядите деца.
Все повече родители се сблъскват с този проблем и се чувстват безсилни да се справят с него. На английски има тонове литература за т.нар. “fussy eaters” или “picky eaters”, но у нас тази тема е системно пренебрегвана. Затова днес в рубриката ще говорим за това.
Кои са злоядите деца?
Най-често това са деца, чието меню се свежда до 3-4 любими храни, обикновено ограничени до хляб, мляко, захар и техните производни. Типичната закуска на едно такова дете може да бъде мляко с бисквити или хрупкав флейкс, обядът – сандвич, а вечерята – паста. Често пъти детето хапва 2-3 лъжички, след което започва да извърта глава, да бута чинията и твърдо отказва храна. Опитите да им бъде предложено нещо извън обичайния репертоар срещат упорит отказ.
Родителите на такива деца реагират по два обичайни начина:
- примиряват се и се съгласяват детето да яде каквото поиска, стига да не стои гладно или
- настояват детето да се храни по-разнообразно и превръщат семейните обяд и вечеря в "битка на масата"
Често пъти тези родители не срещат подкрепа и разбиране от страна на лекарите, към които се обръщат за помощ. Имала съм клиенти, минали през личен лекар, гастроентеролог или друг специалист, само за да чуят, че щом детето расте и наддава, значи че всичко е наред.
Наистина ли всичко е наред?
Налагането на правила е предизвикателство за повечето родителиРазбира се, че не! „Бялата диета“ на детето, включваща основно хляб, мляко и захар, лишава организма му от ценни хранителни вещества, толкова необходими за растежа, развитието и емоционалното му състояние. Често пъти злоядите деца са емоционално лабилни, избухливи, шумни и дори истерични. Дори, ако първоначално бедното на хранителни вещества меню не се отрази на ръста и на килограмите им, в един момент, рано или късно, дефицитът на протеини, полезни мазнини и ценни минерали, може да засегне мозъка им, способността им да се концентрират, да учат и запомнят.
Най-ясно ефектът от злоядството проличава в ранните училищни години, където децата се справят по-трудно и се нуждаят от специална помощ и внимание. Това съвсем не значи, че тези деца са по-малко способни и интелигентни от връстниците си! Просто, за да функционира, мозъкът им се нуждае от определени хранителни вещества, които не присъстват в храната им!
Какво е решението?
Първата стъпка към решението на проблема е в осъзнаването от страна на родителите, че проблем има, и че не е нормално в продължение на месеци, а понякога и на години, детето им да се изхранва основно с тестени изделия, сладкиши и мляко.
Магдалена Пашова
Магдалена е хранителен терапевт. Работи предимно с жени – бъдещи майки, жени с фертилни проблеми, със заболявания на репродуктивната система или просто с дами, които искат да се хранят по-добре и да повишат качествотo си на живот. Научете повече на www.magipashova.com.