Общество

Как децата в Австрия ходят на училище в локдаун

Тестове три пъти седмично или листове с упражнения за учене в къщи, но процесът не спира

Как децата в Австрия ходят на училище в локдаун

Над 35 % от децата в Австрия на възраст над 12 г. са ваксинирани 
Снимка: Thierry Monasse/Getty Images

Това може да е четвъртият национален локдаун в Австрия, но учебният процес не спира. Всяко училище решава как да организира процеса на обучение, но на всички е позволено да провеждат учебни занятия, тъй като локдаунът е препоръчителен за тях. Родителите могат да избират дали да пращат децата си на училище или не.

Велина от 20 г живее в Австрия. Тя има двама ученици – на 12 и 15 години. Разказва, че учениците се тестват 3 пъти в седмицата – понеделник, сряда и петък, а PCR тестовете се предоставят от държавата.

В някои класове всички деца ходят на училище, но в някои, като в класа на 15-годишния Найден, присъствено се обучават половината деца. Тези, които остават у дома, нямат дистанционно обучение, а получават листове с упражнения и задачи.

Идващите в клас пък получават тестове от училището три пъти в седмицата. Така след закуската и сутрешния тоалет, децата вече са изградили навик да си правят сами теста преди да тръгнат на училище. Тестът е със слюнка от по-дълбоката част на гърлото или т.нар. гаргарене – пият течността на теста, без да я гълтат, правят гаргара и изплюват в специален контейнер. След това всяко дете (или с помощта на родител) има ангажимента да качи резултата от теста си онлайн. И така 3 пъти на седмица.

По данни на Министерството на здравеопазването 2 767 деца на възраст под 12 г. имат валиден сертификат за ваксинация в цяла Австрия. Сред децата на възраст между 12 и 14 години те са 88 816, което представлява малко под 35 % от тази група от населението. Във възрастовата група 15 – 24 години  62,91% са напълно имунизирани срещу Ковид-19, а във възрастовата група 25-34 г. - 63,87%.

Велина споделя, че е поставила ваксина на децата си, както са направили и двамата родители.

Припомняме, че Австрия въведе задължително ваксиниране за всички свои граждани и законът влиза в сила от 1 февруари 2022.

Какво се случва в други страни, прочетете на следващата страница...


Какво се случва в други страни

В Германия:

В Берлин всяко дете, дори от начален курс получава тест в клас и то само си взима проба от носа. Прави си теста и предоставя резултата. Това се прави 3 пъти седмично в класната стая. В някои южни провинции, за да спестят пари, училищата правят групов тест като събират слюнка от всички ученици в общ контейнер и правят теста. Ако има положителен резултат, се карантинира целия клас, а родителите имат ангажимента да тестват своите деца, за да се определи кое е болното. До момента само един клас в провинция Бавария е имало положителен групов тест.

Във Франция

От началото на годината родителите подписват декларация, че са съгласни училището да прави тестове на учениците, но на практика тестове са правени само два пъти. От началото на учебната година занятията са присъствени, но учениците на 14+ години  неформално са задължени да са ваксинирани. Пред училищата са поставени шатри, където големите ученици могат да си направят безплатен тест.

„Здравен сертификат“, както го наричат във Франция, е задължителен за учениците, които извършват извънкласни дейности. За картотекирани спортисти и активно трениращи, ваксинацията е напълно задължителна. Говори се, че възрастта за ваксиниране на учениците ще бъде смъкната до 12 г, а вероятно и до 10 г.

Ваксини или сертификат за децата искат и за влизане в парк на детската площадка, в ресторант, кино, театър, наравно с възрастните. Така едно ходене да кино излиза тройно, тъй като билетът струва 10 евро, а бързия тест още 20. Въпреки това има големи групи, които отказват да се ваксинират. Затова се намират вратички и властите търсят взаимно-изгодното положение, тъй като добре познават силата на „Жълтите жилетки“, които са много добре организирани и могат да създадат неприятности за всекидневния живот на всички. А дори спирането на градския транспорт е голям проблем за редовия французин. Така че ваксините във Франция все още не са задължителни, макар да са все по-препоръчителни.

В ЮАР

В Африка вълните на ковид инфецията се разминават с тези в Европа, тъй като в момента там е лято. Но през юли и август е бил пикът на заразяване през техния зимен период. Въпреки това учениците не са били спирани от училище, а властите са разпределили класовете на по-малки групи. Така в един клас има по 10 деца и контролът при заразяване е много по-лесен. Тестове не са били въвеждани за ученици, но ваксинирането е препоръчително за деца над 13 г.

 

50% от учениците със зелен сертификат, за да се върнат в клас