Общество

Как един сайт за козметика приема сигнали за домашно насилие

Защото понякога друг начин няма

Как един сайт за козметика приема сигнали за домашно насилие

Снимка: Christina/Unsplash

Уебсайтът за козметика на тийнейджърката от Полша Крисия Пашко не е това, което изглежда.

Сайтът, чието име се превежда като "Лайка и Теменуга", е посочен във Фейсбук като място, където можете да купувате и продавате естествени продукти и натурална козметика, а желаещите да го направят се насърчават да изпратят лично съобщение на 18-годишното момиче.

Това обаче, което сайтът в действителност прави, е да позволи на жените, които търпят домашно насилие, да докладват за своите насилници. Ако се получи съобщение със съдържание "СТОП", това е ясен сигнал, че трябва да бъде повикана полиция, но жената не може да направи това сама и търси външна помощ.

Психолози и адвокати помагат доброволно в мисията на младото момиче. 

Крисия е стартирала инициативата, след като е прочела за подобна кампания за борба с насилието във Франция. Там жените могат да докладват за домашно насилие в аптеките, като използват кодовата дума "Маска19" по време на разговора с персонала.

Когато няма друг начин

Подобни примери за нестандартни методи при опити да бъде изобличено случващо се в момента насилие има в Испания, Белгия и Италия, където по време на локдаун жена съобщи за партньор насилник, като се обади в полицията, преструвайки се, че поръчва пица.

Домашното насилие се увеличава по целия свят, тъй като затварянето вкъщи поради ограничителните мерки, свързани с разпространението на Covid-19, е задържало много жени у дома с партньори насилници.

ООН определи насилието над жени по време на здравната криза Covid-19 като "пандемия в сянка".

Когато жените влязат в сайта на Пашко, им се задават въпроси за кожни проблеми, от колко време ги имат и дали са засегнати и децата. След това отговорите им се предават на полски организации, които се борят срещу домашното насилие, които се свързват с полицията.

"Първоначално направих само Фейсбук страница и мислех, че ще се използва само от приятели, но след това реших да създам уебсайта, за да има мащабно въздействие", казва Крисия пред "Евронюз""И тогава се свързах с най-голямата полска организация, специализирана в подпомагането на жертви на домашно насилие."

350 жени вече са използвали страницата, за да получат помощ.

За да защити жените, чиито партньори наблюдават цялата им комуникация, Крисия е разработила система от кодирани въпроси, които помагат да се определи вида на необходимата помощ. Тя е създала ръководство от 15 страници, по което доброволците работят, когато се получи съобщение за "кожен проблем". Кодът позволява да се изяснят детайли като това дали мъжът има оръжие и дали са намесени алкохол и наркотици.

Домашно насилие в Полша

Няколко страни в света отчитат пик в броя на призивите за помощ от жени през първите месеци на пандемията. Полша е една от тях, като показва най-лоши показатели за насилие, основано на пола в Европейския съюз, според доклад на Агенцията на ЕС за основните права (FRA).

Официалните данни за 2019 г. разкриват, че докато над 65 000 жени и 12 000 деца в Полша са съобщили за домашно насилие, са стартирали само 2 527 разследвания.

Според Amnesty International причината, поради която малко жени се осмеляват да се оплачат е ясна – те нямат доверие в системата на наказателното правосъдие и се страхуват, че няма да им се повярва.

Крисия Пашко е убедена, че домашното насилие е ендемичен проблем в нейната страна и че правителството може да направи повече за борбата с него. Тя е отличена с Европейската награда за гражданска солидарност, присъдена от ЕС.

 

Ако искате да бъдете част от усилията проблемът с домашното насилие в България да се разреши, заповядайте в нашата фейсбук група НЕ СИ САМА - ЗАЕДНО СРЕЩУ НАСИЛИЕТО.

При нужда, обадете се на 0800 18 676 и 02/981 76 86.

 

Потвърдено: рекорден брой сигнали за домашно насилие у нас