Общество

Как една японка разпръсква радост по света!

Мари Кондо се оказа много повече от това, което си представях, тя прилича на фея!

Как една японка разпръсква радост по света!

Съвсем случайно бях до половината на аудиоверсията на книгата „The Life-Changing Magic of Tidying Up“ на японката Мари Кондо, когато се появи документалната поредица на Netflix и видях Мари „на живо“. Мари Кондо се оказа много повече от това, което си представях, тя прилича на фея!

Нейната слава в Япония е голяма – за да се запишеш в списъка на чакащи за неин семинар, трябва да се запишеш в списък на чакащи... Книгата й е бестселър, но именно поредицата "Tidying Up with Marie Kondo" я направи глобална мегазвезда.

Тя е като една японска Мери Попинз. Нисичка, бяла, усмихната, дискретна и много разбираща. Влиза в домовете на хората, за да им каже, че всичко ще бъде наред и те са в сигурни ръце.

Успехът на Мари Кондо е толкова голям, че името й вече се употребява като глагол. „Мари Кондо приятелите си“ например означава да се откъснеш от хората в живота си, които не ти носят радост. Освен това вече можеш да „Мари Кондо“ каквото си пожелаеш – храна, места, работа...

Съвсем накратко, Мари Кондо ни учи как да разтребваме дома си и да не трупаме вещи, като така да освобождаваме не само жилищно пространство, но и живота си, за да се отворим към простора на щастието.

Тя действа по начин, по който и аз съм установила за себе си, че работи. Подреждането на външната среда води до подреждане и на мислите. Изчистването от ненужното в едно пространство води до изчистване и на съзнанието. Чистотата на средата води до чистота и на ума. Почистването на скриновете води до почистване на душите. А изглежда точно от това има нужда съвременния стресиран, невротизиран, затрупан с вещи и хаос човек.

Мари Кондо следва метод, който е проверен и изследван през годините. Не те учи само как да разтребиш еднократно, а как никога повече да не разхвърляш. В момента армии нейни последователи се учат как да сгъват тениските, да оптимизират пространство и да се отървават от дрехи и вещи, които само си мислят, че им трябват.

Всичко започва с едно смирение, което ми се струва типично японско – проявяваш уважение към дома и към вещите си и преценяваш какво ще оставиш по това дали ти носи спонтанна, мигновена радост или не. Ако не, му благодариш с усмивка и го хвърляш. На пръв поглед е глупаво дори като жест, защото трябва да благодариш на разни неща като старо куче касичка. Но след като повториш 10 пъти „благодаря, довиждане“, се усеща, че това е правилният път, правилната настройка. По-важно е, че това отношение се пренася лесно и към хората, а това да си просто посредствен, безпардонен или груб вече не е чак толкова лесно.

А това вече прави света по-хубаво място, нали?

 

 А знаете ли за жената, която променя Wikipedia?