Общество

Как една забрадка разбуни духовете български?

Една забрадка, или по-точно шал, успя да разбуни духовете у нас.

Как една забрадка разбуни духовете български?

Мая Ценова, официалният преводач на вчерашната среща на българската делегация в Саудитска Арабия, беше нападната в социалните мрежи заради избора си на облекло – една забрадка, или по-точно шал, успя да разбуни духовете у нас. [[more]] Има нещо тъжно в това, че на ерудит като Мая Ценова й се налага да обяснява избора, който е направила, да сложи шал по време на срещата на българския министър-председател със саудитския крал. Болезнено несправедливо е, че такава личност, професионалист, преподавател, преводач и поет, която на други места биха окичили със звание на живо национално съкровище, беше набедено за „срам“ за българите. Не, Мая, не сте срам. Вие сте национална гордост.

Срамно е друго – да не си прочел една книга в живота си, да не говориш нито един език освен български, цял живот да се издигаш, използвайки „вратички“, да си воден от примитивни полюсни представи за това какво е добро и какво не.

И всъщност въпросът по-скоро е не как, а защо се налага на жена професионалист да дава обяснения по подобни въпроси в едно европейско общество, каквото се води нашето.

Ето коментарът на Мая Ценова, сам по себе си отлична аргументация, към която друго освен нашата солидарност не можем да добавим. 

„Преводачката Мая Ценова от СУ защо била със забрадка, та срамела българите?!

Уважаеми засрамени българи, да сложа на главата си точно този шал е мое лично решение! Само че защо никой от вас не се почувства засрамен, когато влязох със същия тоя шал в залата на либийския върховен съд в Триполи преди 12 години?

А да сте демонстрирали засраменост при вида на която и да е българка, влязла на аудиенция при Негово Светейшество Папата в Рим?!

Е, преводачката Мая Ценова от СУ между другото се занимава любителски с етнография. И смята, че уважението към домакина е особен вид дълг на госта. А и нашият народ е казал в една своя поговорка "Твой дом - твой закон". Баща ми често я употребява. Например когато с всичките си 92 години настоява да ми държи палтото, когато се обличам в дома му, за да си тръгна...

Та днес ще вляза да превеждам при Н. В. краля на Саудитска Арабия с тази забраДка. С която точно на днешния ден се чувствам някак много особено свързана. 29 ноември. Международният ден за солидарност с палестинския народ.“

Мая Ценова е родена на 08 май 1956 г. в София. Завършва арабистика в Софийския университет. Работила е като преводач от арабски в АОНСУ, Посолството на държавата Палестина, в редакцията „Предавания на арабски език” към дирекция „Радио България” на БНР и към Ливанското посолство. Активно участва в синхронния и консекутивен превод на международни форуми и официални делегации на различни равнища. Превеждала е редица книги с арабска класическа и съвременна литература. От 2000 г. насам работи като хоноруван преподавател по специалността „Арабистика” в Софийския университет. Понастоящем е и преводач в Палестинското посолство.