Общество

Как Европейската комисия ще бори бежанската криза?

Строго охраняване на външните граници на ЕС и система за разпределяне на бежанци

Как Европейската комисия ще бори бежанската криза?

Снимка: DW/ K. M. Asad

Еврокомисарят за вътрешните работи Илва Йохансон предупреди, че Еврокомисията ще предложи нови правила за бежанците и мигрантите, които да заместят Дъблинската регулация и "от които никой няма да е доволен". Предложението трябва да е готово в края на месеца и според еврокомисаря то е единственият начин европейската институцията да се намеси адекватно след години липса на адекватни действия след бежанската криза през 2015 г. Пред EUObserver Йохансон подчертава, че явно " доброволната солидарност не е достатъчна, трябва да има задължителен механизъм за солидарност".

Според нея е съвсем явно, че не всички държави имат еднакво отношение към миграцията, но вярва, че "е възможно да се постигне споразумение и да има обща политика, дори ако възгледите са различни". Ключовият въпрос, който раздели държавите членки, е дали и доколко бежанците трябва да бъдат премествани от страни, засегнати по-сериозно от кризата, в страни, чиито икономики са по-стабилни. 

Реформа на системата за убежище е ахилесовата пета Европейския съюз, особено след пожара в гръцкия лагер "Мория" на остров Лесбос. Той бе унищожен, макар че първоначалните планове при създаването му през 2015 г. бяха да бъде основен елемент от миграционната политика на Съюза. Именно "Мория" прикова вниманието не само на ООН, но и на множество неправителствени организации, които остро осъдиха мизерните условия там. Те години наред сигнализираха, че хора, сред които и деца със сериозни психически проблеми, живеят в нечовешки условия. Оказва се, че лагерът е построен за 3 хиляди евро, а Гърция е получила от Съюза цели 2,6 млрд. евро за справяне с миграционната криза. А междувременно проблемите се задълбочаваха, тъй като много от пристигащите в Гърция и Италия бежанци се опитваха да стигат до държави като Швеция, Дания и Германия, а не до България или Румъния. Йохансон е категорична, че пожарът "не е резултат от политиката на ЕС, а резултат от липса на европейска политика за миграция и убежище" и добави: "Няма да имаме повече Мория!".

Йохансон обясни, че нейното предложение ще се съсредоточи върху работата с трети страни, произхода на миграцията и по-доброто й управление, особено в транзитните държави. Но то няма да включва преместване на центрове за приемане извън Европа – идея, която беше популярна сред правителствата на ЕС преди няколко години. Еврокомисарят подчерта, че е основно право на бежанците да кандидатстват за убежище, когато са на територията на държава – членка на Съюза. 

 

Исабел Алиенде: "Въпросът е един – какъв свят искаме?"