Общество

Как Франция успя да запази училищата си отворени

У нас ги затваряме за пореден път

Как Франция успя да запази училищата си отворени

Снимка: _Alicja_/Pixabay

България отново е на прага на дистанционното обучение – както вече писахме, по предложение на кмета Йорданка Фандъкова всички ученици от 5 до 12 клас в София се връщат да учат вкъщи заради рязкото увеличение на броя на заразените с коронавирус. На фона на това ресторантите ще продължат да работят, но се обсъжда намаляване на работното им време с един час – от първи март те работят до 23:00 ч., а сега Фандъкова предложи в София да затварят врати в 22:00 ч.

Междувременно Франция използва съвсем различен подход, за да не нарушава учебния процес, затова остави училищата отворени. За огромната разлика разказват Татяна и съпругът й Александър, които живеят в Париж и работят на пълен работен ден. По време на първия локдаун те си разпределят грижите за 2-годишния им син, като работят на смени през деня и дистанционно до късно през нощта. „С Алекс едва се видяхме, въпреки че живеехме в един и същ апартамент", казва 32-годишната Татяна пред US News. "Нямахме никакво време да спрем. Беше изтощително и бяхме напълно смазани." Семейството изнемогва дотолкова, че Татяна е принудена да помоли сестра си да се премести при семейството, за да помага с грижите за детето.

Миналата пролет страната затвори за 8 седмици всички магазини, освен тези със стоки от първа необходимост, а излизането от вкъщи ставаше само с представянето на документ за уважителна причина. Затова и французите очакваха вторият локдаун, започнал през октомври, да бъде още по-тежък. Очакванията обаче не са оправдани, а много хора с деца споделят, че се справят по-лесно с второто затваряне. Причината – по време на втория локдаун училищата и детските градини продължиха да приемат децата.

Между семейството и кариерата

Затворените училища се отразиха пагубно на работещите родители и най-вече на майките, много от които бяха принудени да избират между семейството и кариерата си. В същото време бе тежко и за децата, защото качеството на дистанционното обучение е несравнимо с присъствената му форма. Ето защо още на 13 април миналата година френският президент Еманюел Макрон взе решение: да отвори отново всички училища и детски градини от май. От юни ходенето на училище във Франция е задължително.

"Така успяхме да работим в нормални часове, когато детето ни получаваше грижи през деня. Всъщност беше приятно, защото прекарахме повече качествено време със сина си", раказва Татяна.

Решението на Макрон се приема със смесени чувства, особено след като случаите на Covid-19 отново се увеличиха през януари. Възможността родителите да работят пълноценно обаче се е отразило пълноценно на френската икономика. Освен това няколко детски организации посочват, че повечето ученици също са доволни от възможността да бъдат отново в училище, защото имат по-малко проблеми с учебния процес, възприемат информацията по-лесно и имат по-голям достъп до преподавателите си. И не на последно място – нуждата им да се социализират е удовлетворена.

Продължава на следващата страница... 


Въпреки че основната цел при възобновяването присъствената форма на обучение беше да гарантира достъп до образование за всички деца, правителството проучва  въздействието на мярката върху жените, обяснява говорител на френския министър за равенството между половете, По време на първия локдаун „жените бяха на първа линия на кризата заради ролята си в семейната структура“, казва говорителят, като отбелязва, че затварянето на училища принуждава жените да жонглират с работата и личните си задължения.

Добавя още, че домашното насилие се е увеличило с повече от 30% във Франция през този период. "Решението да се отворят отново училищата и детските ясли даде възможност на родителите да се върнат на работа и следователно да облекчат двойния ден за майките", казва говорителят.

Между бялата дъска и монитора вкъщи

Първоначално родителите и учителите във Франция подходиха предпазливо към идеята за отворени училища, но няколко изследвания подкрепят безопасността на стратегията. Изследване от френския институт Пастьор от юни 2020 г. заключва, че децата в училищна възраст са много по-малко склонни да предадат вируса, отколкото възрастните.

Друго проучване, поръчано от френското правителство, стигна до подобно заключение относно децата в детски градини. А доклад от август на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията гласи „доказателствата показват, че закриването на детски и образователни институции е малко вероятно да бъде ефективна единична мярка за контрол за предаване на Covid-19 в общността". Повечето данни също така показват, че децата под 14-годишна възраст са по-малко склонни да се разболеят тежко от вируса.

"Добре е, че сега много училища в Германия отново започват присъствено обучение, стъпка по стъпка", каза пред ДПА френският образователен министър Аня Карличек. "Децата, особено по-малките, имат нужда един от друг". Карличек призова за прилагането на "всички достъпни мерки за превенция от вирусни инфекции", за да се гарантира, че училищата ще останат отворени през предстоящите седмици.

 

Дистанционното обучение – непостижимият мираж