Общество

Как изобретателката на Fidget Spinner не стана милионерка

През 90-те години Катрин предлага своя патент на гиганта за играчки Hasbro, които отхвърлят спинерите като безинтересни...

Как изобретателката на Fidget Spinner не стана милионерка

Трябва да сте били на друга планета, за да не знаете, че всички деца (a и не само) са полудели по малките пумпалчета fidget spinners, които вече масово се забраняват за носене в час в Щатите и Европа. Последният път, когато светът полудя по нещо такова, беше моментът, когато всички сложиха онези гривнички, които трябваше да ни донесат баланс, помните ли? Някой стана много, много богат тогава... [[more]] Не е същият случаят с 62-годишната Катрин Хетингер от Флорида, която изобретява спинерите през 90-те години. Според едната версия Катрин, докато била в Израел на гости на сестра си, се вдъхновила за изобретението си, виждайки деца, хвърлящи камъни по полицията. За да насочи енергията им в друга посока, първо мислела да направи нещо като меки камъни, но после изобретила играчката пумпалче. Това обаче не е потвърдената история за създаването на спинерите. Самата Катрин разказва, че е изобретила играчката в едно много горещо лято, когато, отпаднала и без сили за игри с дъщеря си Сара (Катрин страда от автоимунно заболяване – myasthemia gravis), намира решение за забавление в малката въртяща се джаджа.

През 90-те години Катрин предлага своя патент на гиганта за играчки Hasbro, които отхвърлят спинерите като безинтересни. През 2005 г. жената се отказва от патента си, защото няма 400 долара, с които да го поднови, и така днес други правят милионите.

Какво представляват тези играчки? Спинерите се състоят от едно централно сферично тяло, което съдържа „възглавничка”, и две или три крила, които са монтирани около него. Държейки с два пръста централната част и засилвайки едно от крилата с пръсти, създаваме това поразително въртене, по което всички са полудели.

Спинерите се рекламират като антистрес играчки и начин да се помогне на децата да се концентрират, включително и на такива с ADHD. Истината обаче е, че това са играчки, които са тренд, масова мода. Единственото, което те създават, е усещането, че си от готината част на класа. Те не са терапевтично средство – дали ще държи едно дете камък или спинер, е едно и също; не съществува играчка, способна да освободи стреса или да се справи с ADHD. Мерките за справяне със стрес и за повишаване на концентрацията са по-скоро комбинирани – музика, стискане на антистрес топчица, дишане и др.

С две думи, няма научно потвърдени доказателства, че спинерите сами по себе си имат какъвто и да е ефект, надхвърлящ този на баланс гривничките. Което пък не ни пречи да повъртим спинери, нали? Лошото е, че нито един цент от тях няма да отиде при Катрин Хетингер, която едва свързва двата края...