Общество

Как министър-председателката на Нова Зеландия се облече за среща с Кралица Елизабет

Ясинда Ардерн, 37-годишна, е министър-председателят на Нова Зеландия. Бременна е с първото си дете.

Как министър-председателката на Нова Зеландия се облече за среща с Кралица Елизабет

Запознайте се с Ясинда Ардерн, 37-годишна, министър-председателят на Нова Зеландия. Бременна е с първото си дете. Освен това съвсем наскоро Ардерн се превърна в минисензация заради перфектно подбрания тоалет, с който се появи на среща с кралица Елизабет II. С него тя направи показнò за това как следва да се обличат жените в политиката – смело, стилно и най-вече с послание. Не знам защо пред погледа ми изникнаха тези снимки на първата ни дама и на вицепрезидента на България. Потръпвам, но като всеки кошмарен спомен, и този връхлита бързо и изчезва също толкова бързо.

Връщам се на новозеландския премиер и на смисъла на тоалета й.

Нова Зеландия е част от т.нар. Commonwealth – това са 53 бивши територии (колонии) на Британската империя, които са останали в зоната на политическото и културно влияние на бившата империя. С някои от тях Короната няма никакви властови отношения вече (Индия, Сингапур и др.), а за други Елизабет II е все още монарх (по точно на 16 от тях, включително Нова Зеландия). Ето защо кралицата се среща с министър-председателя на Нова Зеландия редовно, а динамиката на тези срещи се променя с промяната на времената. Днес тя е по-скоро към демонстриране на взаимно уважение и партньорство, не толкова на сила от европейски колонизатори към потиснати "примитивни племена".

На срещата миналата седмица Ардерн носи на раменете си традиционно наметало korowai, взето назаем от лондонския маори клуб. Това е наметало от птичи пера. Такива през XIX век са били много разпространени и са заредени с много красива символика. В културата на маорите птиците са деца на бог Tane Mahuta (богът на гората) и са посланици между боговете и хората. Всяка птица има mauri (специална сила) и качества, които се превръщат в част от душата и чертите на наметалото, а оттам се предават и върху човекa, който го носи.

Този малък, но вдъхновяващ жест на Ясинда Ардерн е много важен за маорите, а и не само – по този начин тя се представя като лидер на всички в Нова Зеландия. Облечена е с един от символите на силата на коренното население, демонстрира равнопоставеност и ето че представя и страната си пред нас, останалите жители на "глобалното село". 

Изобщо не е чудно, че след избирането на Ясинда миналата година в Нова Зеландия се създаде истинска ясиндамания, особено след като със съпруга й Грейфърд обявиха, че чакат бебе през юни.

Ясинда Ардерн е третата в историята на страната жена премиер на Нова Зеландия и първата, за която аз лично научавам. Втората жена в историята изобщо, която ще роди дете, докато управлява правителство. Благодарение на едно наметало от птичи пера сега славата на Ясинда Ардерн излезе от общността Commonwealth на кралицата и се понесе по света. 

Хубаво е, че все повече жени навлизат в политиката и биват избирани. Очевидно е, че символиката на тяхното облекло тепърва ще е обект на внимание и анализ (спомнете си шапката на Елизабет II, белия костюм на Хилъри Клинтън, леопардовите принтове на Тереза Мей и т.н.). Очевидно е и това, че облеклото е много специален инструмент в ръцете на жените политици, какъвто мъжете нямат на разположение.

И изобщо не е въпрос на пари, стилисти, възможности за една жена на висока обществена позиция да държи на тези неща. Въпрос е на култура, желание, осъзнаване на мястото и ролята ти, на личната ти мисия да вдъхновяваш другите. Ето защо "нашите" изглеждат като изтърсаци. И когато щъпуркат боси из държавната резиденция Бояна, и при доста по-официални поводи, в най-добрия случай са нищо запомнящо се.

А може и трябва да е съвсем друго. Особено когато си лидер в малка и многолика нация.

 

A post shared by The Guardian (@guardian) on