Общество

Как пластмасата се превръща във ванилов аромат

Използваните пластмасови бутилки се преобразяват

Как пластмасата се превръща във ванилов аромат

снимка: Pixabay / Hans

Александър Паркис пръв открива пластмасата през 1860 година, като не си дава сметка колко масово ще стане производството й с днешна дата. Само за последните 10 години в света е създадена повече пластмаса, отколкото за предходните сто. Добрата новина обаче е, че все по-усилено се изработват остроумни и практични начини за приложението на материала, който се разгражда трудно.

Учени разбраха как да превърнат пластмасовите бутилки във ванилов аромат с помощта на генетично модифицирани бактерии. За първи път ценното химично вещество е приготвено от отпадъчна пластмаса. Оптимизирането на пластмасовите бутилки и видоизменянето им в по-доходоносни материали може да направи процеса на рециклиране далеч по-привлекателен и ефективен. В момента пластмасите губят около 95% от стойността си като материал след една-единствена употреба. Насърчаването на по-умелото събиране и оползотворяване на подобни отпадъци е от съществено значение за справяне с глобалния проблем със замърсяването с пластмаса.

Преди време екип от изследователи разработва мутантни ензими за разграждането на полиетилен терефталат – полимер, използван за направата на бутилки. С днешна дата обаче учените усъвършенстват метода, като добавят бактерии, които да превърнат остатъчното вещество във ванилин. Ванилинът се използва широко в хранително-вкусовата промишленост и козметиката и е важен продукт с приложение в производството на фармацевтични и почистващи продукти, както и и хербициди.

Световното търсене на съставката нараства и през 2018 г. достига рекордните 37 000 тона, което далеч надхвърля възможностите на предлаганите ванилови зърна от естествен произход. За справка: понастоящем около 85% от ванилина се синтезира от химикали, получени от изкопаеми горива. 

Новото откритие се противопоставя на представата за пластмасата като проблемен отпадък и извежда на преден план използването й като нов въглероден ресурс, от който могат да се произвеждат продукти с висока стойност. Тъжната статистика сочи, че около 1 милион пластмасови бутилки се продават всяка минута по света и само 14 процента от тях се рециклират. Отпадъчните продукти от опаковки на храна и напитки формират съществена част океанската пластмаса.

Последните изследвания показват, че бутилките са вторият най-често срещан замърсител от пластмаса в океаните след найлоновите торбички. През 2018 г. учените случайно създадоха мутантен ензим, който разгражда пластмасовите бутилки, а впоследствие беше създаден супер-ензим, който консумира пластмасовите бутилки дори по-бързо. Бъдещето изглежда по-оптимистично, когато използваме по най-добрия начин ресурсите, които ни предлага настоящето.

 

Италия пусна влак по стъпките на Данте