Общество

Как почеркът на Левски се превърна в дигитален шрифт

Шрифтът може да бъде изтеглен от bcard.bg

Как почеркът на Левски се превърна в дигитален шрифт

Wikimedia Commons

За достиженията на великите умове четем книги, осмисляме факти и научаваме истории. Разстоянието между тези величави личности и нас обаче вече може да бъде преодоляно много по-лесно. Ако разполагаме с достъп до ръкописа на дадена личност, то сме в състояние много по-силно да  изградим лична връзка, да се докоснем до вътрешния свят и да я почувстваме чрез себе си. Когато четем думи, които вълнуват силно, вече ще можем да утолим и любопитството на погледа си със собствен почерк на знаменит човек, който ги е написал.

Почеркът е отражение на личността. От написаните думи можем да научим много за даден човек. А още по-ценно е когато става дума за значима историческа личност, която не спира да ни въздейства и да буди респект у нас и до днес.

Затова и Националната картова и платежна схема започва за първи път в България проект за дигитализиране писменото наследство на една от великите фигури от нашето славно минало. Първата личност вече е известна - Васил Левски. Разработката и появата на бял свят на дигиталния шрифт на Левски отнема на автора повече от 7 години. За създаването му са използвани общодостъпни документи от Националния архивен фонд на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Шрифтът съдържа начертания на всички главни и малки кирилски букви, арабски цифри и препинателни знаци. Така създадените с шрифта текстове могат да се доближат до действителното писане на Левски.

 „Васил Левски има един от най-чистите и виртуозни почерци от известните ни революционери. Почеркът на Апостола изразява отдаденост, методичност и постоянство“, казва Стефан Пеев, който стои зад творческото дело. 

И в оригиналния почерк на Апостола, и в изработения цифров шрифт правят впечатление красивите калиграфски форми на главните букви, и по-специално А, Б, В, Г, К, П и Р. Любопитно е и акцентирането на някои от първите букви на думите – някои начални знаци в думите са по-големи и по-високи от обичайните, понякога и с по-различни форми.

От над 2 десетилетия в света се дигитализират почерците на значими личности по света. Още през 90-те години са съставени дигиталните почерци на творци като Пикасо, Шекспир, Леонардо да Винчи, Зигмунд Фройд, Пушкин. В България обаче това се прави за пръв път. У нас правим смела крачка към съхраняването на ценното минало в съвременния забързан свят.

Творческото дело има за цел да обедини настояще и минало и по този начин да развълнува всеки аналитичен ум, като го срещне със значима фигура от нашата история. Светът се променя с бързи темпове, но някои дела остават завинаги в нашата памет, за да имаме пред себе си велик и светъл пример.

 

Килията, в която Васил Левски прекарва последната си нощ