Общество

Как протича Covid-19 при децата

У нас са регистрирани 20 случая на рядко, но опасно усложнение

Как протича Covid-19 при децата

Снимка: Annie Spratt/Unsplash

Средно всяко дете боледува между 6 и 8 пъти годишно, особено ако посещава детско заведение и се среща често с различни видове вируси. Това разясни пред bTV д-р Калин Лисички, педиатър, детски ревматолог и началник на Клиниката по педиатрия в МБАЛ Токуда. Той уточни как точно протича заразата с Covid-19 при най-малките.

По думите му много рядко при децата се стига до тежките случаи. Самият той до момента не е трябвало да лекува тежко болно дете. Въпреки това вече се знае, че концентрацията на заболели подрастващи е най-висока между 10 и 14-годишна възраст.

Според изследванията, на които се позова д-р Лисички, има математически модел, чрез който да се изчисли какъв риск носят учащите:

Ако в дадена държава всички ясли, градини, училища и висши учебни заведения работят, то смъртността от Covid-19 се увеличава с между 2% и 4%.

Високата смъртност у нас обаче не се дължи на децата, а на това, че има много възрастни, които са болни. Тук се намесва и кризата в здравеопазването и плачевното положение в много наши болници.

Педиатърът заяви, че е привърженик на ваксините и в момента се правят изследвания и на деца, за да могат да се имунизират и те. Лично той вече е преболедувал Covid-19, но би се ваксинирал, когато види колко изградени антитела има в организма му.

Тревожна новина все пак има. У нас са регистрирани 20 случая на рядкото, но опасно усложнение след Covid-19 при децата – мултисистемен възпалителен синдром. 

"Основната му проява е висока температура – над 38 градуса, която не се повлиява от медикаменти и трае над 24 часа. Засягат се поне две системи – обикновено стомашно-чревният тракт е засегнат", обясни Лисички.

Мултисистемният възпалителен синдром може да се засегне също сърцето, белите дробове, кожата, лигавиците и бъбреците. Най-опасно е ако засегне сърдечно-съдовата система, тъй като може да доведе до тежък миокардит при децата.

"Точната честота на заболяването не е известна, смята се, че е 2 на 100 хиляди заразени деца", допълва докторът. По думите му не е нужно децата да са били болни от Covid-19 преди това, но със сигурност са имали контакт с болен.

"Повечето случаи са свързани с контакт с болен, като при децата се наблюдават много високи титри на антитела. Ние лекувахме такова дете, което нямаше никаква симптоматика в миналото, но майката беше лекувана 44 дни с антибиотик за пневмония. В семейството всички бяха с високи титри, а при детето – 130 пъти над горната граница", разясни д-р Лисички.

Лечението на опасното усложнение е специфично и трябва да се приложи навреме. При някои деца се наблюдават и други усложнения, като гърчове, променено съзнание и шок. У нас всички деца, които са били с мултисистемен възпалителен синдром са излекувани и са добре.

 

Ето кои ученици ще се върнат в клас