Общество

Как Великобритания ваксинира 15 милиона души

Държавата успя да изпревари всички останали

Как Великобритания ваксинира 15 милиона души

Аплодисменти за 90-годишната британка Маргарет Кийнън - първият ваксиниран човек в света срещу Covid-19. Снимка:  Jacob King - Pool / Getty Images

Докато България лежи удобно на дъното по брой ваксинирани в ЕС и ние се чудим в коя ваксинационна фаза сме, класацията безапелационно оглави Великобритания, която в средата на февруари постави рекорд и ваксинира 15 милиона души. Британското правителство обяви това свое намерение още преди седмици и макар целта да изглеждаше повече от амбициозна, то успя да докаже, че с адекватна организация няма невъзможни неща. Изглежда сякаш Обединеното кралство е винаги една крачка пред другите страни – бе сред първите, одобрили ваксините, първа започна ваксинирането и първа достигна рекорден брой имунизирани. Как го прави?

Скоростта невинаги убива – понякога спасява

Надхим Захауи, който отговаря за имунизационната кампания в страната, заяви, че на минута се поставят по 1000 ваксини. Стратегията на Великобритания е проста – да се поставят максимален брой ваксини възможно най-бързо. За целта ваксинационната организация е създадена преди самите ваксини – още миналата пролет започнаха да се правят тестовете на AstraZeneca.

През май правителството създава работна група, която е ангажирана да осигури достъп до милиони дози. Общо ще бъдат осигурени 367 милиона дози от седем различни ваксини. Лондон изпреварва останалите, като поръчва предварително 100 милиона дози от ваксината на AstraZeneca и Оксфорд, още преди тя да е доказала ефективността си. Създават се и обекти за производство на няколко ваксини на родна земя, за да може цикълът на производство, доставка и ваксиниране да е затворен и да се случва скоростно.

Великобритания първа одобри ваксина на Pfizer  (още на 2 декември 2020 г.), като следеше отблизо клиничните тестове. Стана първата страна в света, въвела и тази на AstraZeneca, която се използва от януари. Тази ваксина беше одобрена от ЕС едва месец по-късно, като някои страни решиха да не я поставят на лица над 65-годишна възраст поради липса на информация за действието върху тази група.

Веднага след одобрението на ваксините бяха създадени над 1000 ваксинационни центъра. Повечето от тях са в болници, но има и такива на необичайни места – в църкви, музеи, стадиони. С помощта на армията Великобритания организира най-голямата логистична операция след Втората световна война, за да пригоди публични пространства за ваксинационни пунктове. Така всеки гражданин има къде да отиде близо до дома си и да се имунизира, което е особено важно за най-възрастните хора, които са и водещата рискова група. Сформирани са и мобилни екипи за ваксинация, което осигурява  капацитет за ваксиниране на два милиона души седмично, според британското министерство на здравеопазването, цитирано от „Ройтерс”.

Какво е тайното оръжие на страната? Вижте на следващата страница...


Тайното оръжие – доброволците

Във Великобритания доброволчеството е силно развито – гражданите са осъзнали дълга, който имат към обществото, затова се опитват да му помогнат когато и с каквото могат. Бяха мобилизирани хиляди доброволци, които да помагат на медиците и да поставят ваксина заедно с тях.  По информация на БТА благотворителната организация St John Ambulancе планира да набере около 30 000 доброволци до пролетта. Голяма част от тях са без медицинска квалификация, но преминават специално обучение, което им дава възможността да поставят ваксините бързо и безопасно. Над 400 000 доброволци пък са се регистрирали  в националната здравна система, за да участват в клиничните тестове на ваксините.

Великобритания стана и първата държава в света, която позволява на доброволци да се заразят Covid-19 с цел медицинско проучване.  Проучването ще продължи месец, информира „Ройтерс”, а в него ще участват 90 клинично здрави доброволци на възраст между 18 и 30 г., които ще бъдат изложени на коронавируса в безопасна и контролирана среда, за да се проучи как точно вирусът влияе  хората – ще се проследят етапите му на развитие, потенциалните симптоми и различни видове лечение.

Нов вариант на вируса – нова стратегия

Във Великобритания бе регистриран нов вариант на коронавируса, а изследователи от Университета в Единбург, цитирани от "Гардиън", са открили и още по-нов, който вече се е разпространил в общо 10 държави. Страната създаде и т.н. „черен списък” със страни, където са регистрирани нови вариации на вируса. Така пътуващи от  Южна Африка или Бразилия например трябва да си направят цели три теста. Първо се прави PCR в страната, от която пътуват, а при кацане на  британска земя се тестват още два пъти, в допълнение към карантината.

Пътниците, пристигащи от високорискови държави, се поставят под  задължителна 10-дневна карантина в хотел. За целта те трябва да резервират място и платят 1750 британски лири, които включват престоя в одобрен от правителството хотел, лицензиран транспорт до него и задължителния тест. Пътниците могат да влизат в Обединеното кралство през няколко пункта, които и сега се използват от голяма част от хората.  

„Договорили сме се с 16 хотела, които имат 4 600 стаи. Ще осигурим още, ако са необходими”, обясни британският здравен министър Мат Ханкок пред „Блуумбърг”. „Хората ще трябва да останат в стаите си и няма да могат да се смесват с останалите гости. Охранители с отличителни белези ще следят за спазване на ограниченията. Те ще бъдат подпомагани от екипи, за да можем да предпазваме общественото здраве и същевременно да се грижим за хората под карантина”.

Какви са дългосрочните планове на британското правителство? Вижте на следващата страница


Дългосрочните планове

Очаква се през есента Великобритания да е ваксинирала по-голямата част от населението си. Здравните власти дори мислят по-напред и прогнозират ежегодни ваксинационни кампании, подобни на програмите за грип.

Надхим Захауи, който отговаря за ваксинационната кампания, заяви пред Sky News, че е „уверен", че правителството ще изпълни целта си. А а именно –  да предложи ваксини на 15 милиона души, които са най-уязвими, до 15 февруари, а до май да осигури дози за всички на възраст над 50 години. Първият етап вече е изпълнен. Сега правителството започва да "складира" вторите дози, които ще се прилагат от март.

„Виждате какъв вариант на вируса се разпространява по света, бързо произвеждате вариант на ваксина и след това започвате да ваксинирате и защитавате нацията“, допълни още Захауи.

Обединеното кралство е в трети пореден локдаун, училищата са затворени, а бизнесът изнемогва, затова и икономиката влезе в най-дълбоката си рецесия от повече от 300 години. Ето защо правителството Борис Джонсън е фокусирано изцяло в масовото ваксиниране. Само с него страната може да се върне към нормалния си живот. 

 

Covid-19 в Израел: секретно споразумение с Pfizer и масова ваксинация