Безредици, запалени превозни средства, коктейли Молотов, камъни, десетки ранени – Северна Ирландия отново е новинарския поток, след като сблъсъците продължават вече седмица. Според властите подобно насилие не е наблюдавано в британската провинцията от години.
Демонстранти влизат в сблъсъци от двете страни по границата между квартали в Белфаст, населени с католици и протестанти – в сряда и от двете страни на т.нар. „стена на мира“ хора хвърляха камъни. Има информация, че забранени паравоенни групировки са в основата на безредиците, като използват и деца на възраст между 12 и 15 години. Британският премиер Борис Джонсън и представителите на протестантите и католиците в провинцията изразиха притеснения и осъдиха насилието. А опасенията, че Брекзит може да "събуди конфликта в Ърлстър", се засилват.
My home town....because of Brexit #BrexitDisaster #NorthernIreland #NorthernIrelandRiots https://t.co/Y2wd9lxPma
— Chris Carson (@drchriscarson) April 7, 2021
До размириците се стигна след влизането в сила на новата търговска сделка между Европейския съюз и Великобритания, според която беше въведен митнически режим за определени стоки, преминаващи между Северна Ирландия и останалите части на Великобритания. Целта е да бъдат избегнати проверките при търговия между Северна Ирландия и Република Ирландия, която е член на ЕС. Според пробритански настроените северноирландци обаче Протоколът за Северна Ирландия откъсва провинцията от Обединеното кралство.
Той обаче е изработен, за да запази друго споразумение – Мирното споразумение от Разпети петък за бъдещето Северна Ирландия, подписано на 10 април 1998 г., с което беше сложен край на най-продължителния конфликт в европейската история.
Великденското въстание
Проблемите в Северна Ирландия имат политически и религиозни корени векове назад. През 20 в. обаче конфликтът се ограничава около статута на Северна Ирландия – някои (основно протестантите юнионисти) смятат, че тя трябва да остане част от Обединеното кралство, а други (предимно католици националисти) искат да бъде част от Република Ирландия. Кулминацията е през 1916 година – Великденското въстание в Дъблин.
След ожесточени сблъсъци и гражданска война остров Ирландия е разделен на две. Шест графства в северната част остават част от Обединеното кралство. Южните 26 графства образуват отделна държава – Република Ирландия. Следващите десетилетия са трудни за католическото малцинство в Северна Ирландия, което е дискримирано в почти всички области, което води до растящо недоволство.
И така започват "проблемите"...