Общество

Какво ще се случи със Занзибар след смъртта на танзанийския президент?

Страната ще има жена президент

Какво ще се случи със Занзибар след смъртта на танзанийския президент?

Снимка: darkeyed от Pixabay 

След като президентът на Танзания Джон Магуфули последно беше видян на публично събитие на 27 февруари, бе съобщена новината за неговата смърт. Тя бе обявена от вицепрезидентката Самия Сулуху Хасан (тя ще заеме неговия пост по конституция), която уточни, че той е починал вследствие на сърдечна недостатъчност заради заболяване, с което се е борил дълги години. Мнозина обаче все още не са сигурни дали Магуфули не е загубил живота си след усложнения от коронавирус.

Припомняме, че вицепрезидентът на Занзибар Сейф Шариф Хамад почина от Covid-19, a на погребението му Джон Магуфули призова населението да се включи в тридневни молитви, за да победи респираторната болест, заплашваща островната държава. Тогава той заяви, че в страната няма да се въведат никакви ограничения и смята, че молитвите са достатъчни.

Танзания спря да следи развитието на епидемията още през май 2020 г. и продължава да бъде една от малкото страни в света, която посреща чуждестранни туристи, като зона, свободна от Covid-19. По тази причина през последните месеци най-големият остров Занзибар се превърна в най-желаната туристическа дестинация за българите.

Освен това туроператорите започнаха да организират чартърни полети и значително понижиха цените на екскурзиите до там. И въпреки забраната за организирани пътувания в чужбина, която продължава да бъде в сила до края на март, те намериха отворена врата в заповедта, за да изпращат пълни полети до Занзибар (и не само).

Оказа се обаче, че танзанийският остров никак не е безопасен и заразени с коронавирус има, но те умишлено се прикриват, включително и българи, които са били на почивка там. След увеличаването на случаите на Covid-19 и подозрения, че пристигащите от Занзибар могат да внесат южноафриканския щам, здравният министър Костадин Ангелов издаде заповед за задължителна 10-дневна карантина, без възможност за отмяна с PCR тест. Това предизвика недоволство от страна на туроператорите, заради отлив на желаещи да пътуват до острова.

В началото на седмицата главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев обяви, че случаите на заразени с Covid-19, върнали се от Занзибар, са поне шест и техните положителни проби от бързи тестове ще бъдат секвенирани в търсене на новия щам. Журналистката Мира Баджева разказа в личния си профил във Фейсбук, че тя е пристигнала от острова на 14 март, след като бе приета заповедта за задължителна карантина и на никого не е правен тест след кацане в София. Никой не им е поискал и резултатите от PCR тестовете, които туристическата им агенция е платила да бъдат направени 24 часа след пристигането им.

„Кунчев каза, че установените корона-позитивни били от “предпоследния полет, кацнал от Занзибар”. Ако това беше вярно, колегата Георги Тошев нямаше да е тази сутрин на живо в студиото на “Преди обед” по bTV – защото трябваше да е карантиниран заедно с всички пътници от “проблемния” самолет. Той кацна с чартър ден преди моя полет, когато все още нямаше обща карантина. Но пък щом има 6-има позитивни на борда, останалите би трябвало да се затворят като контактни или най-малкото да бъдат уведомени официално да се самонаблюдават (което не се е случило), не ли?“, пише още Мира Баджева и припомня, че от и до Занзибар пътуват и редовни полети през Катар и Дубай, като при тях се правят тестове дори и на междинното кацане. „А вие продължавайте да им вярвате“, завършва поста си тя.

От човек, който преди месец е бил в Занзибар обаче, научихме, че поне няколко души от всяка група почиващи българи са се заразявали на острова с Covid-19 и желаната дестинация съвсем не е безопасна. И каквито и версии и истории да бъдат разказвани, възможност за внасяне на коронавирус от Африка има. Друг е въпросът, че правителството може би обърна внимание на този факт твърде късно.

 

Как Занзибар стана новият Слънчев бряг